ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В интервю за германския седмичник "Ди Цайт" нобеловият лауреат за литература Орхан Памук разкрива тежкото си разочарование от властта в Турция, главно по отношение на членството в ЕС и корупцията, отбелязва агенция "Сон дакика". "Процесът за присъединяването на Турция в ЕС остана в миналото, бях оптимист от 2002 г. до 2009 г. и вярвах като Алиса в страната на чудесата на всяка дума.
Проблем за държавата е развитието на демокрацията и едновременният стремеж към обогатяване. Страната се задушава от вътрешни проблеми и не може да бъде модел за подражание в ислямския свят. Демокрацията е задушена за сметка на обогатяването и е налице паралелен напредък", казва писателят, цитиран в турската агенция. Според него корупцията е мистерията на политическия ислям. През 90-те г. на ХХ век дори марксисти и комунисти са смятали за интересен мистериозния партийно-политически ислямизъм, но днес ширещата се корупция е вдигнала тайната от него.
"Турските ислямисти от ниските слоеве на обществото са ядосани и не могат да преглътнат стореното им, защото в последните 12-13 г. управляващите назначават свои хора навсякъде, сложиха ръка на всяка институция и властта се централизира. Тези хора се интересуват много повече от парите, отколкото от вярата. Ислямът е само на думи, които служат за украшение", посочва Орхан Памук. Запитан защо народът не забелязва тези процеси, той подчертава, че новините за корупционни афери заливат всеки ден страната и повечето от хората виждат това, но тъй като икономиката се развива добре, нямат желание за промяна. "Хората в Турция не се вълнуват от демокрацията, икономиката ги интересува много повече. Въпреки лавината от разкрития за корупция, те си дават сметка, че сега са с много по-добър статус и поради това дават подкрепата си тази власт", коментира писателят