ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която започва мисия в България за предстоящите предсрочни парламентарни избори, отново настоя агитацията да се прави на майчин език. Препоръка за кампания и на майчин език ОССЕ отправи към България и след местните избори през 2011 г. Организацията се позовава на становище на Комитета за човешки права към ООН, според който "информация и материали, които се отнасят до гласуването, трябва да бъдат достъпни на малцинствените езици".
Предложението за възможност за водене на предизборна кампания на майчин език не беше прието при промените в Изборния кодекс след ожесточени спорове в последния 42-и парламент.
"За да бъде факт тази препоръка е нужна промяна в конституцията, но това е само препоръка. Българските държавници трябва да вземат решение за това", посочи посланик Одри Гловър, ръководител на Ограничената мисия за наблюдение на изборите на на Службата за демократични институции и човешки права (СДИЧП) към ОССЕ.
„Ще обръщаме специално внимание на първо място за прилагане на новия Изборен кодекс, сигнали за нередности, купуване на гласове и манипулиране на гласоподавателите", посочи още Гловър.
Освен това мисията ще следи и за работата на изборната администрация и държавни институции, машинното гласуване, преференциалния вот, финансирането на кампаниите, медийната среда.
Очаква се още експерти от ОССЕ да пристигнат в София. От другата седмица техни екипи ще обикалят по двама из страната, за да наблюдават изборния процес, а малко преди самия изборен ден към мисията ще се присъединят около 22 членове на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
"Няма да се намесваме в изборния процес, а ще наблюдаваме и не се интересуваме от крайния резултат от изборите, а от призрачността на изборния процес, неговата безпристрастност и тайна на вота", каза още посланик Гловър.