Остават 100 дни до Евро 2024

11016
на 06.03.2024

Обратното броене до старта на Европейското първенство по футбол в Германия през лятото започна. Остават точно 100 дни до мача на откриването между представителите на домакините и Шотландия.

21 от 24 отбора вече са ясни. Дванадесет нации - Полша, Естония, Уелс, Финландия, Босна и Херцеговина, Израел, Исландия, Украйна, Грузия, Люксембург, Гърция и Казахстан - ще се опитат да намерят място чрез плейофите в края на март с надеждата да заемат последните три места.

Форматът на Евро 2024 е абсолютно същият като на предишния турнир. Ще има шест групи от по четири отбора, като първите два продължават напред. Четирите най-добри отбора, класирали се на трето място, също ще си осигурят място на осминафиналите на шампионата. След това надпреварата продължава с елиминации.

Мачовете ще се играят на 10 стадиона.

Германия е домакин на първия си голям международен футболен турнир след Световното първенство през 2006. Бундестимът, трикратен шампион, ще започне турнира в Мюнхен на 14 юни, а финалът е на 14 юли на Олимпийския стадион в Берлин, съобщава "Гонг".

Въпреки разочароващите резултати в последните мачове, има огромно чувство на надежда сред феновете на Германия, че страната има шанса да спечели турнира, както го направи, когато беше домакин през 2006 година на световното първенство.

Ключови цифри преди Евро 2024:

1. Германия ще бъде единственият домакин.

6. Кристиано Роналдо се е устремил към участие за шести път на европейски футболни финали. За съотборника му в националния тим на Португалия Пепе и за полузащитника на Хърватия Лука Модрич ще бъде евентуално пети.

6. Шест отбора от плейофите ще направят своя дебют на Евро 2024, ако се класират: Босна и Херцеговина, Естония, Грузия, Израел, Казахстан и Люксембург.

10. Десет града в Германия ще бъдат домакини на мачове: Берлин, Кьолн, Дортмунд, Дюселдорф, Франкфурт, Гелзенкирхен, Хамбург, Лайпциг, Мюнхен и Щутгарт.

12. Алберт ще бъде 12-ият талисман на европейско първенство по футбол, откакто Пинокио ​​стана първият през 1980 г. Алберт получи името си чрез гласуване, проведено сред потребители на сайта на УЕФА и ученици в цяла Европа.

14. Домакинът Германия е участвал на повече финали на европейски шампионати от всяка друга страна – това ще бъде техният 14-и. Заедно с Испания те спечелиха по три европейски титли - повече от всеки друг национален тим.

17. Това ще бъде 17-ото издание на европейско първенство на УЕФА.

23. Всеки отбор трябва да представи списък с по 23 футболисти като крайният срок е седем дни преди откриващия мач.

40. Точно 40 златни медала се дават на отбора победител и 40 сребърни медала на вторите.

51. По време на Евро 2024 ще се изиграят 51 мача в 22 дни.

16 000 доброволци ще се включат в провеждането на шампионата в Германия.

71 000 фенове ще присъстват на финала на Евро 2024 на Олимпийския стадион в Берлин.

САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците
САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО)