ОСТРА ПОЗИЦИЯ: Министерството на културата отговори на подалия оставка шеф на БНР
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министерството на културата разпространи позиция във връзка с подалия оставка шеф на БНР. Вчера генералният директор на Българското национално радио Андон Балтаков внесе в Съвета за електронни медии писмо, с което уведомява председателя на надзорния орган Бетина Жотева, че би искал договорът, с който е поел управлението на БНР, да бъде прекратен предсрочно, считано от 1 ноември. За това съобщи самият той в ефира на радиото.
Както ПИК разкри с документи, Андон Балтаков бе незаконно избран за директор на БНР след поредица от скандали. Имаше редица неуредици в документите му за изискуемия стаж, заради което неизбраните кандидати водят дела. Освен това медията ни разкри, че той е бил управител на фирма и след момента, в който е станал директор на БНР, което също е в разрез със закона.
Днес Министерството накултурата публикувая и своята позиция по казуса с Балтаков, която гласи следното:
Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията е разработен в изпълнение на разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2020 г. от работна група, създадена със заповед на министъра на културата. В работната група участваха представители на заинтересованите институции: Съвет за електронни медии, Българското национално радио, Българската национална телевизия, Министерството на финансите, Министерство на културата, Сметна палата и представители на Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО). Участието в работната група даде възможност на пряко заинтересованите страни да изложат своите становища по всички въпроси, отнасящи се до управлението на обществените медии.
Ролята и целта на Министерството на културата е единствено да създаде необходимата организация за провеждане на работните заседания, като даде възможност на всички страни да проведат дебата за медиите свободно и в широк формат, без да налага своя позиция или политики и без да дава предложения или мнения, свързани с регулирането на медийната среда или работата на обществените медии.
Целта на законопроекта е да бъде постигнато съответствие с разпоредбите на Закона за публичните финанси, като бъдат преразгледани разпоредби на ЗРТ относно фонд "Радио и телевизия", както и финансирането на БНР и БНТ да се приведе в съответствие с правилата на държавните помощи.
Всички предложени разпоредби, които касаят финансирането на обществените медии, бяха обобщени в законопроект, предложен към настоящия момент за обществено обсъждане.
Проектът на ЗРТ е публикуван на интернет страницата на Министерството на културата и на Портала за обществени консултации за срок от 30 дни. В периода от 19 октомври до 18 ноември могат да бъдат процедирани предложения от всички заинтересовани страни, включително от Българското национално радио.
Всички постъпили до момента предложения и мнения, както и всички документи, свързани със Законопроекта, могат да бъдат разгледани ТУК