От нарцисизъм до депресия - какво разкрива профилът ни в социалните мрежи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Това, което публикувате онлайн, и начинът, по който използвате социални платформи като Фейсбук и Инстраграм, може да каже много за вас. Всъщност редица проучвания разкриват връзката между социалните медии с психичното здраве, благосъстоянието, интелектуалния капацитет и др.
Докато социалните платформи помогнаха да направим света по-свързан, те създадоха и редица нови предизвикателства. Например, скорошно изследване установи, че хората, които често сърфират в Инстаграм, са по-склонни да показват признаци на депресия, отколкото други. Друго проучване установи, че тези, които посочват какви са религиозните им убеждания във Фейсбук, са склонни да използват по-положителен език в платформата.
Мястото, на което се стремим да се представим в най-благоприятната ни светлина, всъщност може да разкрие някои неща за нас, които не ни харесват. От емоциите ни, през религията до диетата ни - социалните медии засягат почти всеки аспект от живота ни и вашето онлайн поведение разкрива много повече за вас, отколкото вероятно сте предполагали.
Ето няколко неща, които вашият профил в социалните мрежи издава за вас:
1. Хората с много приятели в социалните мрежи имат ниско самочувствие
Проучване от 2012 г., публикувано в Computers in Human Behavior, установило, че хората с ниско самочувствие, които се тревожат за това как ги възприема обществото, имат най-много приятели във Фейсбук. Изследователите заключават, че тези хора компенсират ниското самочувствие, като се опитват да изглеждат популярни в социалната мрежа.
2. Екстровертите качват снимки и актуализират статуса си по-често от интровертите
Това може и да не звучи толкова изненадващо. Точно както в реалния живот, екстровертите се социализират повече в социалните медии. Проучване от 2014 г., озаглавено „Черти на личността и самопредставяне във Facebook“, установява, че екстровертите използват бутона за харесване по-често и актуализират статуса си по-често от интровертите.
3. Последователните и организирани хора прекарват малко време в социалните мрежи
Трудолюбивите хора, които знаят как да организират времето си, прекарват най-малко време в социалните мрежи. Проучването, публикувано в Computers in Human Behavior, съобщава, че когато този тип хора използват социалните мрежи, те го правят по много организиран начин. Например, те могат да създадат спретнати папки, за да споделят снимките си с приятели и семейство по удобен начин.
4. Нарцисистите споделят най-много селфита и са най-склонни да правят саморазкрития
Социалните мрежи са любимото място на нарцисистите – хора с раздута самооценка и силно чувство за уникалност и превъзходство – тъй като именно там те могат да получат най-много внимание и утвърждение. Според проучванията, нарцисистите правят по-чести публикации за самите себе си (селфита, признания, личната им диета и фитнес рутина ) в опит да привлекат харесвания и коментари, които подхранват техните вярвания за собствената им значимост.
5. Невротиците имат склонност да качват предимно снимки
Проучване от 2014 г., озаглавено „Улавяне на личността от снимки във Facebook и свързана с тях дейност“, установява, че силно невротичните хора – тези, които са най-податливи на стрес и безпокойство – търсят приемане чрез публикуване на снимки. Тъй като невротичните хора имат проблеми с комуникационните и социални умения, изследователите смятат, че използват снимки в социалните мрежи като средство за изразяване. Изследователите смятат, че това произтича от желанието им да се представят положително. Те могат да използват снимки, за да се опитат да изглеждат по-щастливи, отколкото всъщност са. С течение на времето обаче поведението на силно невротичните хора има тенденция да се променя. Те вероятно ще имитират поведението на приятелите си във социалните мрежи в опит да потърсят приемане и да намалят чувството на самота.
6. Двойките, които непрекъснато афишират любовта си в социалните мрежи, са несигурни
След проучване на повече от 100 двойки, изследователи от Северозападния университет установили, че тези, които публикуват по-често в социалните мрежи за своя партньор, всъщност се чувстват несигурни във връзката си и разчитат прекалено много на партньора си за собственото им щастие. Когато двама души непрекъснато споделят онлайн колко е голяма любовта им един към друг това е несъзнателен трик, с който се опитват да убедят самите себе си, че са в щастлива и здрава връзка.
7. Сговорчивите хора най-често са тагвани на чужди снимки
Колкото по-приятен е характера на даден човек, толкова по-вероятно е той да бъде отбелязан на снимки, публикувани от други хора. Тъй като тези хора се държат топло, приятелски и не обичат да се конкурират толкова, не е изненадващо, че техните приятели обичат да си правят снимки с тях и да ги споделят.
8. Хората с депресия публикуат по-често в социалните мрежи
Използвайки компютърна програма, изследователи от университетите Харвард и Върмонт анализирали повече от 43,000 публикации в Instagram от 166 потребители, за да разкрият как хората с депресия използват приложението. Оказва се, че потребители с депресия публикуват по-често от тези, които нямат проблеми с психичното здраве. Те също така имат повече хора на снимките си и е по-малко вероятно да използват филтри.