ОТ ПЪРВО ЛИЦЕ! Как доведената сестра на Ане Франк се спаси от газовите камери в "Аушвиц", след като се видяла с д-р Менгеле
11 милиона души загиват в Холокоста, а над един милион от тях са убити в лагера край Краков. Едва 3% от лагерниците успяват да оцелеят
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Светът почита днес жертвите на Холокоста. На този ден през 1945 г. съветската армия освобождава един от най-страшните лагери на смъртта – „Аушвиц”. 11 млн. души загиват в Холокоста, а над един милион от тях са убити в лагера край Краков. Едва 3% от лагерниците успяват да оцелеят. Една от тях е Ева Шлос, доведената сестра на Ане Франк, съобщава Би ти Ви.
„Детството ми свърши на 15-ия ми рожден ден, на 11 май 1945 г.”, разказва тя. Това е датата, на която след двегодишно укриване семейството й е арестувано и депортирано в „Аушвиц“. Още с пристигането им разделят брат й и баща й от нея и майка й.
Мъжете в семейството не оцеляват.
„Майка ми ме беше наметнала с едно голямо палто и шапка с козирка. Доктор Менгеле ни огледа и разпредели още на място. Козирката прикри възрастта ми, иначе щеше да изпрати и мен в газовите камери. Майка ми повтаряше: тази шапка ти спаси живота”, спомня си Шлос.
В лагера е и семейството на Ане Франк. Двете момичета са приятелки и последните две години заедно се укриват в Амстердам.
„Оцелях, защото ме изпратиха да работя нещо сравнително леко – с други момичета трябваше да сортираме дрехите на новодошлите, като разпаряме шевовете на палтата им. Много хора криеха в тях пари и бижута, но и храна”, спомня си жената.
След 9 месеца болести, глад и ежедневна смъртна опасност, съветската армия освобождава лагера. Нацистите са оставили в него само онези, които нямат сила да ходят. Сред тях са Ева, майка й и бащата на Ане Франк – Ото. Тримата остават заедно.
Години по-късно майката на Ева се омъжва за Ото Франк и се посвещава на публикуването на дневника на Ане Франк. Ева Шлос описва живота си в три книги и не спира да разказва за ужаса на Холокоста.