Глаукомата е заболяване, при което се увреждат влакната на очния нерв, пренасящ информация от окото към мозъка. В ранните й стадии пациентите нямат ясни оплаквания.
Обикновено глаукомата се открива случайно, когато пострадалият установи, че
липсва част от зрителното поле
на едното му око. Но когато това е факт, заболяването е доста напреднало. Дълго време се приемаше, че най-честата причина за увреждането е повишеното вътреочно налягане (над 22 mmHg). Международни изследвания обаче доказват, че има случаи, при които вътреочното налягане не е високо, но се развива глаукома, както и обратното – при надвишаващо нормата вътреочно налягане липсва заболяване. И още - 50 процента от пациентите, които се лекуват за глаукома, реално нямат такава, а 50 процента от хората с нарушена функция на очния нерв не знаят, че са болни. Следователно нужно е прецизно доказване на болестта. Днес това се постига чрез съвременни апарати, наричани
очни томографи или очни скенери
С тях се наблюдава очното дъно и се изследват дълбоките слоеве на ретината и зрителния нерв. По този начин навреме се откриват структурните изменения в зрителния нерв. Обикновено те се появяват до 5 години по-рано от функционалните увреждания при глаукома. За лечение първоначално се използват различни медикаменти и се прави лазерна операция, а при неуспех се преминава към класическа операция.
Може да се използват и импланти
(високотехнологични произведения, чието предназначение е да заместят дадена тъкан или елемент от орган в човешкото тяло). Нерядко се комбинират посочените подходи. Профилактиката на заболяването налага след 40-годишна възраст да се прави преглед при специалист офталмолог веднъж на 24 месеца. За хора, наследствено обременени с глаукома, или за пациенти с хипертония, смущения в кръвната циркулация, съдови и други здравословни проблеми, е добре профилактичните очни прегледи да се извършват през по-кратки периоди от време. В момента пациентите с това заболяване имат право в годината само на два прегледа, заплащани от здравната каса, което е крайно недостатъчно.