BG EN

ОТКРИТИЕ: Учените разбраха кой живее на Еверест

Азия

ОТКРИТИЕ: Учените разбраха кой живее на Еверест

17746
на 18.08.2022
ОТКРИТИЕ: Учените разбраха кой живее на Еверест
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Международен екип от изследователи за първи път извърши най-цялостната оценка на биоразнообразието на най-високата планина в света. Анализирайки екологична ДНК, изолирана от водни проби, взети на надморска височина 4,5-5,5 километра, те откриха генетичния материал на представители на 187 разреда, което е 16,3% от всички известни разреди живи организми на Земята.

препоръчано

Еверест е най-високият връх на нашата планета (8848,86 метра), но дори и в такива екстремни условия могат да живеят живи организми. Международен екип от изследователи, ръководен от Обществото за опазване на дивата природа и Апалачския щатски университет, за първи път най-пълно описа биоразнообразието на „покрива на света“.

Учените са анализирали екологичната ДНК, или ДНК на околната среда (eDNA), изолирана от водни проби, събрани по склоновете на Еверест – на височина от 4500 до 5500 метра над морското равнище. Изследването на eDNA позволява откриването на следи от генетичен материал и предлага по-достъпен, по-бърз и комплексен подход за оценка на биоразнообразието.

Местата за събиране на проби включват алпийската зона, където вече няма дървета, но все още растат цъфтящи растения и храсти, както и еолийската зона и извън диапазоните на покритосеменните.

Общо учените събрали 20 литра вода. Те идентифицирали ДНК на организми, принадлежащи към 187 таксономични разреда, което съответства на 16,3% от всички известни разреди живи организми. Сред тях авторите на работата открили ДНК на ротифери и тихоходки, известни със способността си да оцеляват в най-суровите и екстремни условия.

Макар, че изследователите се съсредоточили върху идентифицирането на определянето на организмите преди разреда, те успели да установят родовете и видовете на някои същества. Например те идентифицирали ДНК на тибетския урал – птица от семейството на фазаните, и ДНК на домашни кучета и кокошки, което свидетелства доколко човешката дейност влияе на околната среда.

Учените също открили ДНК на иглолистни дървета, които растат далеч под мястото на вземане на проби, което показва колко далеч вятърът може да пренася прашеца.

Друга интересна находка бил генетичният материал на еднодневките: тези насекоми са добре известен индикатор за чистотата на водоемите. Изследването ще помогне да се проследят измененията в биоразнообразието на Еверест с течение на времето, тъй като глобалното затопляне и антропогенното въздействие влияят на тази труднодостъпна за човека екосистема.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ГЕРБ отговори на ППДБ - лидерската среща се отлага... засега. Борисов: След седмица можем да имаме редовно правителство, ако се подпишем аз да бъда премиер, ген. Атанасов - председател на НС (ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ГЕРБ отговори на ППДБ - лидерската среща се отлага... засега. Борисов: След седмица можем да имаме редовно правителство, ако се подпишем аз да бъда премиер, ген. Атанасов - председател на НС (ВИДЕО)
ново
Днес: 61
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК