BG EN

Откриха "ген на пиянството"

ЗЛОБОДНЕВИЕ

Откриха "ген на пиянството"

3018
на 04.12.2012
Откриха ген на пиянството
Автор:   Явор Белчев
Учени откриха "ген на пиянството". Откритието може да доведе и до производството на медикаменти, които да помогнат в борбата с алкохолната зависимост. Притежателите на този ген са по-склонни да препиват, защото в мозъка им под действието на алкохола се отделя повече допамин – едно от химичните вещества, които ни карат да се чувстваме добре, пише Би Би Си. Генът RASGRF-2 е един от многото, за които учените и по-рано са предполагали, че има връзка със склонността към прекаляване с алкохола. Тестове, проведени с 663-ма подрастващи, потвърждават предположението, пише сп. "Обекти". При изпълнението на задача, свързана с очаквана награда, в мозъка на 14-годишните момчета, които имат този ген, се отделя повече допамин. На 16-годишна възраст същите младежи пият по-често от останалите, показват проведените анкети. Това не означава, че генът е отговорен за препиването, обяснява проф. Гюнтер Шуман от лондонския Кингс Колидж. Вероятно то се дължи на комбинации от различни фактори на средата, наред с други гени, но откритието помага да се разбере защо някои хора са по-чувствителни към обаянието на алкохола. "Ако хората имат определена вариация на гена RASGRF-2, алкохолът им дава по-силно чувство за възнаграждение, което ги кара да пият повече," казва Шуман. Според него, за да бъде потвърдена теорията, има нужда от още работа: изследването е било концентрирано върху юноши, а трябва да се изследват и дългосрочните модели на пиене. Откритието може да доведе и до производството на медикаменти, които да помогнат в борбата с алкохолната зависимост.
препоръчано
Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 18 декември: Лъвът да не разчита на късмета си, новина за пари застига Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 18 декември: Лъвът да не разчита на късмета си, новина за пари застига Водолея
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК ТV! Екшън на жълтите павета - олигарси ли плащат тлъстите сметки на ППДБ за протестите (ВИДЕО/СНИМКИ) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК ТV! Екшън на жълтите павета - олигарси ли плащат тлъстите сметки на ППДБ за протестите (ВИДЕО/СНИМКИ)
ново
Днес: 47
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК