ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мексикански археолози се натъкнаха на тунел в ацтекската пирамида Темпло Майор /Уицилопочтли/ в древния град Теночтитлан на територията на съвременно Мексико. Той води към две скрити камери, разположени на централна площадка с кръгла форма, предаде Фокс нюз.
Тунелът е дълъг 8,2 метра, широк 0,5 метра и висок 1,5 метра. Входът в прохода е бил затворен от 3-тонна плоча, която е била вдигната през 2013 г. В скритото от нея пространство учените са открили златни бижута, орлови кости и тленните останки на две обезглавени деца на 5-7 години, а също затворен с камъни и боклуци тесен проход, предаде БТВ.
Според археолозите, те са намерили свидетелства за ритуални жертвоприношения на древните ацтеки, а камерите могат да са място за кремиране на мъртвите ацтекски вождове. През периода 1325-1521 г. индианците са изгаряли своите древни предводители. Испанските завоеватели пишат за кремирането, правено през 1521 г. Учените планират да разпечатат входа и камерите през 2016 г. За пръв път кухите пространства са били открити през 2007 г. с помощта на радарно сканиране.
Досега археолозите не са намирали погребения на изгорени тела на ацтекските предводители. Ако сега в камерите се натъкнат на кремирани останки, това ще е първото подобно откритие, което ще хвърли повече светлина върху изчезналата цивилизация и културното наследство на Мексико. Пирамида на Уицилопочтли (Темпло Майор) представлява комплекс от храмови съоръжения в столицата на ацтеките Теночтитлан.
Височината на пирамидата е достигала 60 метра. На върха й се намира храмът на бога на слънцето и войната Уицилопочтли и бога на дъжда и плодородието Тлалок. Пирамидата е издигната през 1325 г. и след 200 години става културен център на ацтекската държава. По-голямата част от комплекса Темпло Майор е разграбена от испанските завоеватели през 1521 г.