Откриха и кучета с бруцелоза в град Рила

ЧАС ПИК

Откриха и кучета с бруцелоза в град Рила

10473
на 27.08.2015
Откриха и кучета с бруцелоза в град Рила
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Над 200 животни в района на град Рила и околните населени места са били унищожени заради бруцелоза. Днес положителни резултати за инфекцията са били открити и при кучета в град Рила, показа проверка на регионалния сайт Struma.com.

препоръчано

Според ветеринарните власти, които от месец ежедневно правят изследвания на терен, се очакват и други заразени животни. Не се изключва да има още хора с положителни за бруцелоза проби. Анализите от проследяването на инфекцията в района засега сочат, че тя е започнала от първите месеци на тази година.

Според зам.-областния управител на Кюстендил обаче, притеснения относно бруцелозата няма. Вероятно притеснения няма и в ръководството на областната дирекция по безопасност на храните – ОДБХ в Кюстендил, а и в централното управление на БАБХ в столицата, тъй като до момента, от там засега не се вижда да се предприемат кой знае какви отговорни действия за овладяване на заразата.

Хронологията на събитията сочи, че в град Рила и в прилежащото към общината село Смочево, огнище на бруцелоза е официално установено и потвърдено в края на месец юли. Все още недоумение буди фактът защо това се е случило едва, след като е бил подаден сигнал за заболял човек, чиято история за консумация на заразено месо и мляко е датирана от специалистите за месец април. Започнало ли е разследване за изясняване на този факт, все още не е ясно. 

Проверка показа ощео, че мудните действия, с които се прилагат мерките към момента, за живущите в района на огнището на бруцелоза, са изключително притеснителни. Хората обясняват безпокойството си с това, че унищожаването на болните животни се предприема късно - поне седмица, след като ветеринарните власти са взели кръвни проби и са установили заболяване.

Резултатите за наличие на бруцелоза стават ясни от два до три дни след като е направено серологично изследване. Евтаназирането на заразените животни обаче се случва не веднага, а поне пет-шест дни по-късно. През този промеждутък от време болните животни продължават да се извеждат на паша, обикновено преминават през сърцето на населените места. Не се ползват ясно установени и ограничителни маршрути, не са изследвани всички контактни животни в заразените ферми, няма указания за собствениците за използване и обеззаразяване на оборската тор, мляко и месото продължават да се пласират. Разпореждане за търговия с животни иначе официално съществува.

Изследвания за бруцелоза не се правят на всички контактни животни – освен на кози, овце и говеда, но и на кучета, коне, свине. Такива също се отглеждат в районите на стопанствата с установено заболяване и могат да станат разпространители на заразата. Практиката до сега показва, че разпорежданията, които ветеринарните лекари работещи на терен получават, са за проби единствено на кози, овце и говеда. От 18 юли насам, изследваните от тях животни са над 2200, като 177 са заразените кози. Плюс 4 говеда и 11 овце. Кръвни проби продължават да се вземат от кози, овце, говеда, биволи и еднокопитни в цялото Рилско корито - Кочериново, Мурсалево, Бураново, Падала, Пастра, Рила, Боровец, Каменик. Изследвания на животните бяха направени и в няколко дупнишките села – Джерман, Усойка, Дяково, както и в няколко села от община Бобошево. В Рилския манастир също.

По данни на РЦЗ-Кюстендил, установените случаи на болни от бруцелоза хора към момента са 32-ма.
Информационната кампания за уведомяване и запознаване на населението в засегнатите райони, също е доста вяла и куца, показа наша проверка. Калпава, небрежна, неясна и непълна, така я определиха живущите в засегнатите райони. Освен кратки статистически прессъобщения за новорегистрирани случаи и проведени изследвания, пристигащи предимно от Областната управа в Кюстендил, изчерпателни и ясни разяснителни кампании сред населението, което живее в огнището на заразата, липсват.

Скандален е случаят в село Мурсалево, община Кочериново.

Докато чака да бъде издадена заповед от ОДБХ-Кюстендил, за да бъдат унищожени две от заразените 6 кози, Сотир Шушков, решил да вземе нещата в свои ръце като ги наложи „в своя полза”. Той заколил едно от болните животни, за да може да се възползва той и семейството му от месото, вместо да я даде за умъртвяване. Това се е случило именно в периода от установяване на заразата и издаване на заповед за умъртвяване от ОДБХ-Кюстендил. Самият стопанин бил уведомен за бруцелоза в стопанството си устно. 58-годишният фермер консервирал месото на болната коза в буркани. По думите на съпругата му Сашка пред наш репортер, вътрешностите, главата и кожата на заразеното животно, мъжът й хвърлил на домашните кучета. Млякото от болните кози давали на свинете. Оборската тор пък, редовно разхвърляли за подсилване на зеленчуковата си градина.

Веднага след като станал ясен случая, ветеринари и полиция иззели откритите буркани с месо, които са били унищожени. Специалисти от Регионалния център по здравеопазване пък са направили кръвни проби на семейството за бруцела, но твърденията на съпругата на Сотир, че не са получили веднага възбранителни актове от ОДБХ-Кюстендил. Това официално ще ги уведоми и ще забрани всички действия, за които самите те ще носят отговорност. Както за болните, така и за всички контактни животни от стопанството им. А Сотир Шушков отглежда 6 кози, две свине, кон и две кучета.

Изследвания на всички контактни животни в засегнатите стопанства и в останалите населени места, където е установено огнище на заболяването – Рила, Смочево, Мурсалево и Рилски манастир, все още не се правят. Освен кози, овце и говеда, във фермите се отглеждат коне, кучета, котки, кокошки, патици. И ако според експертите, за пернатите няма опасност да попаднат в огнището на инфекцията, то за останалите животни, включително и за хората, рискът остава.

Според нормативните актове, и по-конкретно Наредба № 28 за профилактика и борба с бруцелозата, ясно е записано, че ако в засегнатия животновъден обект се отглеждат и други видове животни или засегнатото стадо ползва общи пасища с други видове животни, е необходимо да се извършват диагностични изследвания на всички контактни животни по схема, утвърдена от НВМС, (понастоящем БАБХ.)

В хода на репортерската проверка, е констатиран и още един показателен случай за липса на бързи, чисто административни действия от страна на БАБХ.

Живущи в град Рила и Смочево информираха, че от фермите с установени случаи на бруцела, продължава да се предава мляко.

Опасенията на хората изглеждат напълно основателни, тъй като според действащата нормативна уредба, при установяване на бруцелоза, дори „млякото на отрицателно реагиралите кози и овце трябва да се пастьоризира на 70 градуса за 30 минути или да се изварява в самия животновъден обект за около 5 минути” `Чл. 17, ал. 3 от Наредба 28/2000г.) Новородените животни също трябва да се изхранват с преварено мляко. Дали всичко това се прави е отворен засега въпрос, тъй като в тези ферми на практика няма ресурс за изваряване на млякото.

Притесненията на местното население се оказват основателни и заради това, че те често прибягват до услугите на фермите от района не само за мляко и млечни продукти, но и за месо. Често и за естествена оборска тор. В животновъдните стопанства биоторовете са в големи количества и също се продава или предоставя безвъзмездно на всеки желаещ.

Според точка 6 на чл. 17 от Наредба 28 обаче, торът от заразените обекти също задължително се събира на определени места, като се обезврежда по биотермичен начин. Разпоредбите сочат, че той може да се използва най-малко 4 месеца след вдигането на ограничителните мерки. Разяснения и информация за това също няма и всеки може да се снабди и към момента с естествена оборска тор от заразените стопанства.

Липса на ясни действия, разпоредби и разяснения за населението сочи и още един случай.

След като в село Смочево, ветеринарните лекари са установили и унищожили цялото стадо с кози на Виктор Александров, от заразеното стопанство и сега продължават да излизат малки кученца, които едно по едно вече отиват при нови собственици. Дали са болни или не, не знаят нито новите, нито старите собственици на кученцата. Но пък се знае, че малките са подхранвани с мляко от болните кози. Проби от свинете и кучетата също все още не са взети. Не е ясно къде отива или ще отиде оборската тор от същата тази ферма, която засега неофициално се сочи като първоизточник на заразата.

Драмата там обаче доби ужасяващи размери. Само две седмици преди да стане ясно, че цялото стадо от 100 кози и две от кравите са болни, малко преди те да бъдат евтаназирани, стопанинът - 43-годишният Виктор Александров, загина на място при катастрофа в района на кочериновското село Стоб, на пътя за град Рила.

Стопанинът така и не разбра каква участ е сполетяла стадата му, но върху жената, с която живеел на съпружески начала и двете им невръстни деца, вероятно дълго ще тегне бремето на тегавите бюрократични действия за изясняване, обезщетения и ипотекираните от фермера имоти за издръжка и отглеждане на стадата.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ) ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК