ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Откриването на диаманти, скрити дълбоко в земните недра би било доста по-лесно, ако имаше неонови стрелки, сочещи към находищата, пише CNET, цитиран от Фокус.
Геолози, работещи в Либерия са открили природния еквивалент на такива стрелки. Това е рядко растение, което вирее само върху вулканични колони от кимберлит - материал, който понякога съдържа диаманти.
Киберлитовите тръби са колони от вулканична скала, които са се формирали при вулканични изригвания в древността. По пътя си от земната мантия към повърхността в някои случаи те са пренесли и диаманти със себе си. Почвата над тези колони е богата на магнезий, калий и фосфор - елементи, които растението Pandanus candelabrum
явно обича.
Нещо повече, смята се, че е възможно то да расте единствено върху киберлитови колони. Ако намерим растението, то има голям шанс да намерим тръба от киберлит, а след това и диаманти.
Изследователят, открил тази зависимост е Стивън Хагърти от Международния университет на щата Флорида в Маями. Откритието му е публикувано в журнала Economic Geology. Хагърти, който ръководи проучвателната дейност на компанията Youssef Diamond Mining, казва, че растението е знак за наличие на киберлитова тръба, но че е добре да се следва “правилото на шестте”, за да се определи коя тръба съдържа диаманти. “От над 6000 открити кимберлитови тръби в света само около 600 съдържат диаманти. А от тях само около 60 са достатъчно богати, за да има смисъл да бъдат разработени”.
С острите си листа и височина, достигаща 10 метра, растението лесно може да се забележи, дори от въздуха. Досега учените са използвали мравуняци на термити, за да откриват находища на киберлит в почвата, но сега за първи път е открито растение, което може да играе тази роля. “Динамиката на проучванията за диаманти в Западна Африка може драматично да се промени, предвид ниската стойност на геоботаническото картографиране при труднодостъпен терен”.