BG EN

Отложиха делото за собствеността на Ески джамия

Темида

Отложиха делото за собствеността на Ески джамия

2800
на 04.10.2013
Отложиха делото за собствеността на Ески джамия
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Окръжен съд-Стара Загора отложи делото за собствеността на Ески джамия. Причината е, че адвокатът на Мюфтийството поиска да бъдат разпитани двама свидетели, които да докажат до коя година джамията е била действащ молитвен храм и кога държавата е станала собственик. Ще бъде направена и нова експетиза, която да докаже, че през 1909 година Турската мюсюлманска изповедна община е била собственик на Ески джамия.

препоръчано

Според Закона Мюфтийството е собственик на Ески джамия. В плановете на град Стара Загора поне до 1938 година като собственик на джамията е посочена Турска мюсюлманска вероизповедна община, каза адвокатът на ищеца Красимир Руев.

Той представи в съда и османо-турски документ, според който джамията не може да се продава, заменя или даравя, а трябва да служи на цялата вероизповедна общност.

Според адвокат Руев има решение от 1998 година на Конституционния съд, че паметниците на културата може да бъдат и частна собственост. Според мюсюлманското изповедание ако дадена сграда е била молитвен дом, може да се запазят функциите й на музей, като в определен ден от седмицата мюсюлманите имат право да влизат и да се молят. Претенциите не са несъвместими със статута на сградата, допълни адвокат Руев.

Час преди началото на делото пред сградата на съда се събраха граждани и представители на различни националистически партии, които се обявиха против превръщането на джамията в действащ молитвен храм.

Следващото заседание на съда е насрочено за 1 ноември. Протестиращите се заканиха, че отново ще обградят сградата на съда, за да изразят позицията си.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 16 декември - Телците да очакват новина за финансови постъпления, Водолеите да не пътуват САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 16 декември - Телците да очакват новина за финансови постъпления, Водолеите да не пътуват
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV: Противниците на еврото се събраха - Костадинов се подмазва на Румен Радев, иска избори през март ГОРЕЩО В ПИК TV: Противниците на еврото се събраха - Костадинов се подмазва на Румен Радев, иска избори през март
ново
Днес: 32
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК