ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Анкара заяви, че турски войски ще останат в Ирак, независимо от позицията на Багдад. Иракските власти от своя страна обвиниха Турция, че рискуват създаването на регионална война, настоявайки да запази частите си в своята съседка.
„Независимо какво казва правителството в Багдад, турското присъствие там ще остане, за да се бори срещу „Ислямска държава“ и да избегне всякаква насилствена промяна на демографския състав в региона“, заяви турският премиер Бинали Йълдъръм в телевизионен коментар.
Турция е изпратила около 2000 души в Ирак, като близо 500 от тях се намират в лагера Башика в Северен Ирак, където обучават иракски бойци за сражения при операцията за поемане на контрола над град Мосул, посочват турски медии. В събота парламентът в Анкара удължи с една година мандата си както в Ирак, така и в Сирия. Иракският парламент определи турските войски като „окупационни сили“. В знак на протест Анкара привика иракския посланик в страната.
В отговор подобен ход предприеха и властите в Багдад спрямо турския представител там. В своето изказване днес Йълдъръм заяви, че иракския „парламент няма право да говори така“.
„Когато войски от 63 държави се намират там няма причина (иракския парламент – бел. ред.) да се фокусира върху турското присъствие“, посочи той.
В същото време значително по-различна позиция от Багдад заеха властите в Иракски Кюрдистан, според които турските войски в региона се намират там с тяхно разрешение. Това заяви говорителят на местната администрация Сефин Дизаи. Според него в лагерите в региона турските военни извършват подготовка на полицаи и бойци от кюрдските формирования пешмерга. Спорът между Багдад и Анкара идва в навечерието на планирана операция за поемане обратно контрола върху град Мосул, който е под управлението на „Ислямска държава“ от 2014 г. насам.