Отрицателните лихви върху парите в банките са на прага, готови ли сме за тях

КОМЕНТАРИ

Отрицателните лихви върху парите в банките са на прага, готови ли сме за тях

29110
на 21.08.2016
Отрицателните лихви върху парите в банките са на прага, готови ли сме за тях

Сериозен проблем в такава ситуация могат да имат бъдещите пенсионери, както и около 5000 собственици на влогове от 200 000 лева нагоре

Последвайте ни в Google News Showcase

През първите шест месеца на годината спестяванията на българите, вложени в банки в страната са 43.3 милиарда лева, сочи последната публикувана статистика на БНБ. Освен това само през юни в банките са вложени общо 768 млн. лв., или около половината от депозитите за второто тримесечие.

препоръчано

В същото време сpeдният лиxвeн пpoцeнт пo дeпoзититe в лeвoвe пpeз юни 2016 г. в cpaвнeниe c юни 2015 г. ce пoнижaвa c 0,38 пp.п. дo 0,35%, a пo тeзи в eвpo – c 0,23 пp.п. дo 0,40%. B cpaвнeниe c мaй 2016 г. cpeдният лиxвeн пpoцeнт пo дeпoзититe в лeвoвe ce пoвишaвa незначително c 0,06 пp.п., a пo тeзи в eвpo cпaдa c 0,28 пp.п.

Πpeз юни 2016 г. cпpямo гoдинa пo-paнo cpeдният лиxвeн пpoцeнт пo дeпoзититe в лeвoвe нaмaлявa c 0.74 пp.п. дo 0.83%, a пo тeзи в eвpo – c 0.63 пp.п. дo 0,66%. B cpaвнeниe c мaй 2016 г. cpeдният лиxвeн пpoцeнт пo дeпoзититe в лeвoвe ce пoнижaвa c 0.14 пp.л., a пo тeзи в eвpo – c 0.04 пp.п.

Тенденцията е доста силна, важи за целия свят, така че едва ли скоро ще се обърне. Така на преден план излиза въпросът-какво да правим с парите си, ако банките минат на територията на отрицателните лихви. Просто казано, да ни удържат пари всеки месец за това, че държим спестяванията си при тях.

Днешните времена не са нормални, от години вече „чистите“ лихви са толкова близо до нула, че след приспадането на разходите по обслужването доходността отива в отрицателна територия, смята икономистът Георги Ганев. Например, ако имате депозит от 1000 лв. в банка, поддържането и обслужването му струва на банката примерно 5 лв. годишно. Ако банката ви дава „чиста“ доходност от 1%, тогава тя би трябвало да ви начислява 10 лв. годишно като лихва. Само че тя си взима 5-те лева разходи по депозита и всъщност ви начислява само 5 лв., което прави официален номинален лихвен процент от 0.5%. Ако „чистият“ лихвен процент вместо 1% стане 0.2%, тогава официалният номинален лихвен процент става -0.3%.

Отрицателните лихви превръщат кеша в горещ картоф, който никой не иска. Ако компаниите и домакинствата не искат да държат пари в брой, те ще правят плащанията си по-бързо (При равни други условия, както обичат да казват икономистите). А този, който търси кредит, постепенно ще се оказва в по-силна позиция.

Но ако отрицателните лихви се запазят твърде дълго, това може да има отрицателни последици за икономиките. Централните банки може да не успеят да реагират навреме и това да провокира раздуване на цените на някои активи.

Търговските банки трябва да внимават с ликвидността, тъй като вложителите, които досега не смееха да теглят депозитите си преди падежната дата, имат все по-малък интерес да чакат. Отрицателните лихви също така намаляват дохода на банките, като ги карат да търсят компенсации чрез такси. Но последното може да даде шанс на сенчестото банкиране.

Отрицателните лихви засягат лошо парите на бъдещите пенсионери. Тъй като 49% от инвестициите на универсалните пенсионни фондове в България са в ДЦК (български и чуждестранни), понижаването на лихвите се отрази на доходността им. През декември 2015 година всички големи универсални фондове имат отрицателна доходност (на база стойността на един дял). Понижават се и резултатите на много доброволни и професионални фондове.

Българските банки вече не искат да привличат депозити, тъй като не могат да намерят на кого да си пласират ресурсите. Това обясни финансистът и банкер доц. Виктор Йоцов. Според него,лихвата по депозитите за клиентите няма да стане отрицателна. Но най-малкото, ако това се случи, е, че гражданите ще изтеглят парите си от банките, тъй като би трябвало да плащат за депозитите си.

Всеки обаче сам ще решава дали да предприеме този ход. Статистиката на БНБ сочи, че огромният брой депозити на населението- близо 7 милиона от общо 10.4 милиона са на суми в левове и евро до 1000 лева. Още около милион имат влогове до 2500 лева. За тях няма да е проблем да намерят реализация на парите си-най-малкото могат да си ги държат в къщи, ако не ги е страх от обир.

Проблеми могат да имат около 5000 нашенци с влогове и депозити над 200 000 лева. Такава сума може да бъде вложена в акции, ако в страната има развит фондов пазар или в недвижимости. Въпрос на преценка. Но отрицателинте лихви изглежда се готвят да останат дълго в сферата на банковите разплащания. Така че е добре да се посъветваме и с финансов експерт какво да правим с парите си при такъв вариант.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО)
ново
Днес: 46
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК