ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Членовете на бразилския Сенат гласуваха с голямо мнозинство за окончателното отстраняване на президента на страната Дилма Русеф, слагайки край на 13-годишното управление на левицата в най-голямата латиноамериканска държава.
68-годишната Русеф беше отстранена с гласовете на 61 от общо 81 сенатори по обвинения в назаконно манипулиране на държавния бюджет. Гласовете за сваляне на Русеф от власт надвишават нужното мнозинство от две трети.
Освирквания и викове на разочарование отекнаха в кръглата камара на Сената след като резултатът от гласуването се появи на екрана.
Сенаторите, гласували за импийчмънт, запяха националния химн, някои развяваха бразилски флагчета, докато съюзниците на Русеф стояха с каменни лица.
„Няма да свържа името си с този позор” пише на плакат, вдигнат от сенатор.
Очаква се Русеф по-късно да направи изявление.
Нейният заместник и яростен политически противник Мишел Темер ще се закълне като държавен глава около три часа след обяд местно време.
След това ветеранът дясно центрист, обвиняван от Русеф, че е използвал процеса по импийчмънт, за да извърши преврат, ще замине за срещата на Г 20 в Китай.
Около 50 леви демонстранти се събраха пред президентския дворец, за да изразят подкрепата си за Русеф.
В центъра на град Бразилия извънредни мерки за сигурност и затворени булеварди около сградата на Сената, предизвикаха огромни задръствания.
Полицията очаква масови протести по-късно през деня.
Русеф, която е от лявата Работническа партия, е обвинена в незаконно вземане на държавни заеми, за да запуши дупките в бюджета през 2014 година като маскира проблемите на страната, която от десетилетия се плъзга във все по-дълбока рецесия.
По време на маратонското 14-часово заседание Русеф заяви на сенаторите, че е невинна и че злоупотребата с процеса по импийчмънт застрашава демокрацията в Бразилия, възстановена през 1985 година след две десетилетия военна диктатура.
Миналата година демонстрациите срещу управлението на Русеф се разраснаха и дадоха израз на националния гняв заради инфлацията и високата безработица.
Някога мощната Работническата партия успя да организира само няколко малки митинга.
Темер ще е начело на Бразилия до следващите редовни президентски избори в края на 2018 година.