BG EN

Офтамолог: Проблеми с очите част от усложненията след COVID-19

Бомба

Офтамолог: Проблеми с очите част от усложненията след COVID-19

8579
на 23.02.2022
Офтамолог: Проблеми с очите част от усложненията след COVID-19
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Съдовите заболявания на ретината може да се проявят като късен пост-COVID синдром, алармират офталмолози. 
 
"Усложненията, които настъпват след COVID-19, са малко по-късни. Ние ги установяваме след първия, втория месец. И това обикновено са съдови заболявания на ретината - тромбози, емболии, както и съдови заболявания на зрителния нерв, тъй като съдовете на ретината са особени. Те почти нямат анастомози помежду си, те са с много малък калибър, както и съдовите, които кръвоснабдяват главата на зрителния нерв", каза офталмологът д-р Веселин Даскалов в ефира на телевизия "България он еър".
 
"Ретината е нервна тъкан, недоставянето на кислород до тъканите предизвиква малки инфаркти, които водят до загуба на зрение. Рядко се стига до ослепяване, но това теоретически се случва. Има описани единични случаи. В България съобщиха за такъв случай на 25-годишна жена. Пациентите са тези, които трябва незабавно да потърсят лекарска помощ. Те усещат мъгла и една сянка, която се спука пред очите им", допълни д-р Даскалов.
 
Той подчерта, че запушването на вените не е толкова драматично, но запушването на артериите е драматично. 
 
Попитан дали имаме данни за това какъв процент от хората получават усложнения при зрението след COVID-19, той отговори: 
 
"Късно започнахме да ги търсим, защото в началото никой не знаеше какво е това заболяване. Но в последните няколко месеца, особено на последната вълна от Делта, започнаха да идват все повече пациенти с подобни заболявания. Някои от тях са доста трудно лечими, като тромбоза на ретината. Установихме, че се срещат от 1 до 6% при пациентите, прекарали Ковид".
 
"Тези симптоми са като пост-Ковиден синдром и се появяват след като ние сме оздравели, заради това невинаги можем да ги свържем директно с Ковид-19. Но той не уврежда само белия дроб, увреждат се и други органи и системи. Това, което забелязахме е, че тези заболявания се развиват по-често при диабетици, пациенти, които са с ритъмни нарушения. Общо казано - след 50-годишна възраст", подчерта д-р Веселин Даскалов.
 
Той коментира и "тихия убиец на зрението" - глаукомата. "Тя се характеризира с увреждане на зрителния нерв и промени в изследването на периметрията. Много често се свързва с повишено очно налягане. При 30% от пациентите има глаукома с ниско налягане. Това заболяване е безсимптомно, то няма признаци, няма болка. И това е асиметрично заболяване, то не засяга двете очи едновременно", категоричен е д-р Даскалов.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
Спортът променя тялото и ума Спортът променя тялото и ума
ПИК TV x
Радослав Ревански ексклузивно пред ПИК: Хиляди хора от всички етноси има на площада в Белица! Провалените политици от ППДБ нескопосано ни обвиняват, че вадим етническата карта (ВИДЕО) Радослав Ревански ексклузивно пред ПИК: Хиляди хора от всички етноси има на площада в Белица! Провалените политици от ППДБ нескопосано ни обвиняват, че вадим етническата карта (ВИДЕО)
ново
Днес: 103
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК