Павлин Павлов от "Гранд Енерджи Дистрибюшън": Подписали сме договори за обслужване на над 10 000 стопански обекта - доказателство, че сме спечелили доверието на потребителите

Икономика

Павлин Павлов от "Гранд Енерджи Дистрибюшън": Подписали сме договори за обслужване на над 10 000 стопански обекта - доказателство, че сме спечелили доверието на потребителите

27286
на 01.09.2020
Павлин Павлов от Гранд Енерджи Дистрибюшън: Подписали сме договори за обслужване на над 10 000 стопански обекта - доказателство, че сме спечелили доверието на потребителите
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Във връзка с либерализацията на пазара на електрическа енергия подробности разкрива представител на една от фирмите – търговци с дългогодишен опит и солидно портфолио - Павлин Павлов, мениджър продажби в „Гранд Енерджи Дистрибюшън“.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

препоръчано

- Г-н Павлов, ще ни разкажете ли накратко за Гранд Енерджи Дистрибюшън?

- Гранд Енерджи Дистрибюшън е компания, която е на електроенергийния пазар вече 10 години. За този период успяхме да се утвърдим като надежден доставчик на електрическа енергия. Обслужваме над 10 000 стопански обекта, което е достатъчно доказателство, че сме спечелили доверието на значителен брой потребители.

- Кога ще е факт пълната либерализация на пазара на електрическа енергия в страната?

- Към момента на либерализирания пазар на електрическа енергия могат да излязат всички потребители. За стопанските потребители излизането на свободния пазар става задължително от 01.10.2020 г., докато за битовите потребители все още има регулирани цени, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране и все още няма икономическа изгода да изберат свободния пазар. Излизането на всички фирми на свободния пазар на електрическа енергия до 30.06.2021 година е една от стъпките към пълната либерализация. След това ще отпаднат регулираните цени и за всички битови потребители, респ. ще бъде определен срок, в който следва да излязат на свободния пазар. Пълната либерализация на електроенергийния пазар на практика се очаква да приключи до 5 години.

- А как ще убедите потребителите, че либерализацията на пазара на електрическа енергия е необходима? Какви са ползите за тях?

- Излизането на свободния пазар на електрическа енергия дава възможност на потребителите сами да изберат фирмата - доставчик, на която да се доверят и с която да работят.

Предимството е, че потребителите получават възможност да договорят оптимални условия за доставка и балансиране. Усилената конкуренция между многобройните доставчици на електрическа енергия със сигурност води до предлагане на по-добри условия за крайните потребители. Конкурентната среда за търговия с електрическа енергия води до намаляване на цената на електроенергията и повишаване на качеството на обслужване. Клиентите имат възможност сами да избират доставчика си на електроенергия, да договарят условия по договора и фактурирането, както и допълнителни услуги свързани с обслужването. Бих потвърдил, че конкуренцията и в този сектор работи в полза на потребителите.

- Цената ли е единственият критерий за избор на доставчик на електрическа енергия?

- Не, разбира се. Не мога да отрека, че цената е водещ фактор при избора на доставчик, особено за по-големите фирми, където потреблението е по-голямо, съответно и разходите за електроенергия са по-високи Но бих посъветвал стопанските потребители, на които предстои да излязат на свободния пазар, да се доверят на компания, която има традиции и значителен опит в обслужването на крайните клиенти. През последните години някои от големите фирми – търговци в сектора фалираха, които имаха действащи дългосрочни договори с крайни клиенти за покупко – продажба на електрическа енергия. Естествено, в нормативната база договорите е заложено как се действа в подобна ситуация, но е по-добре да не стигаме до този вариант.

- Какви са вариантите на ценообразуване при подписване на договора?

- Всяка компания сама определя какви варианти на ценови оферти е готова да предложи. Ние от Гранд Енерджи Дистрибюшън предлагаме на нашите крайни клиенти два варианта. Единият е твърда оферта при свободно договорена цена, а другият е познатият във бранша термин „борса+добавка“.

- Какво означава, че цените са свободно договорени?

- Цените са свободно договорени между клиента и търговеца. Ако сме клиент на ЕРП, плащаме по служебна цена.
Ще Ви обясня. И при двата варианта на ценообразуване първо събираме информация за потреблението на фирмата, която е изпратила запитване към нас. На база предоставените данни изготвяме оферта, която става предмет на преговори между нас и потенциалния ни клиент. Накратко, за цената е постигнато споразумение между търговеца и клиента и тя е взаимооизгодна и за двете страни. При ЕРП-тата е различно. Там действа една цена, която е регламентирана и не може да бъде дискутирана и променяна.

- А как се образуват на база борса? Обяснете ни го разбираемо!

- Принципът е същият. В офертата, която изготвяме спрямо потреблението и изискванията на конкретния заинтересован, можем да предложим и вариант на цена, която се образува на база почасовата борсова цена за всеки конкретен ден с определена надбавка. Например, сключваме договор, съгласно който цената е борса + 5 лева на МВтч.

- За какво са тези 5 лева?

- Това са разходите за такси на борсата, разходите за балансиране, които прави търговецът на електрическа енергия, както и разходите, за да администрира и управлява и осъществява всички дейности, касаещи потреблението и изготвянето на фактура на конкретния клиент.

Какво се случва, когато например борсата в студен зимен ден е 150 лева, а в друг ден през лятото е 30 лева? Няма ли клиентът Ви прекалено голяма несигурност?

Който иска сигурност, подписва договор с фиксирана цена. Който предпочита риска, може да сключи договор, зависим от цените на борсата.

- И накрая, какво се случва ако фирмите не подпишат договор на свободния пазар с търговецна електрическа енергия?

- Стопанските потребители имат възможност да подпишат договор с избран доставчик на електрическа енергия до 30 юни 2021 година, като дотогава ще трябва да плащат потребената електрическа енергия на ЕРП-то по служебни цени, които със сигурност ще са по-неизгодни в сравнение с тези, които могат сами да договорят с търговците на електрическа енергия. След тази дата стопански потребители, несключилите договор с търговец на електрическа енергия ще се снабдяват от доставчик от последна инстанция, който е доставчик на ЕРП-то за съответната територия. Държа да поясня, че цената ще бъде значително по-висока. Това е така, защото функцията на доставчик от последна инстанция е да снабдява с електрическа енергия инцидентно, до избора на друг доставчик. Ако се стигне до там, смяната на доставчик от последна инстанция с избрана фирма за търговия с енергия се извършва стандартно съгласно нормативните разпоредби, разписани в Закона за енергетиката и Правилата за търговия с електрическа енергия.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО) САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК