Павлова: Отворен е въпросът как най-добре да стопанисваме дюните в частни имоти
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Остава отворен юридическият въпрос как да се намери най-доброто решение за стопанисване на дюните, които се намират в частни терени. Това заяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова на кръгла маса на тема "Актуални проблеми на устройството и опазването на българското крайбрежие".. На територията на цялото Черноморие има 297 плажа, като общо дюните по тези плажове и прилежащи територии са 4654 декара. От тях 3273 декара са терени, които са частна собственост. От тези 3273 декара около 2600 са в урбанизирани територии, като става дума за общо 140 частни имота.
От останалите терени с дюни 335 декара са общинска собственост, а останалите 1000 декара с дюни са имоти държавна собственост, обясни Павлова. "Пред нас стои чисто юридическият въпрос да намерим най-доброто решение как да опазваме и стопанисваме тези дюни на територията на частните терени", каза Лиляна Павлова. До 2008 конкретен закон и акт регламентиращ управлението на Черноморско крайбрежия нямаше и поради тази причина има различни практики и огромна територия, превърната в урбанизирана с устройствени планове, каза Павлова. Най-голямата продажба и преустройство се случва по време на масовата приватизация, като по този начин са узаконени редица сделки, които днес стават причина за проблеми, коментира Лиляна Павлова. С приемането на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие от 2008 се установиха някои по строги норми, каза тя.
"През 2013 допълнително бяха вкарани промени, които дефинираха какво е дюна и как се определя, включително, че е част от морския плаж. През 2012 бяха възложени изработването на специализирани карти на морските плажове. Целта беше съществуващите към онзи момент актове да бъдат актуализирани, за да се възложат нови договори за концесии и наем", обясни министърът. По думите й, в момента екипите на Агенцията по кадастъра и фирми наети специално имат задача да насложат картите от 2012 с актуализацията на тези 41 плажа, на които има дюни. В края на май тези карти, отразяващи морски плажове и прилежащи дюни ще бъдат актуализирани, а през лятото ще започне процеса по нанасянето на тези специализирани карти в кадастралните карти. След това ще има възможност за обжалване на тези кадастрални карти, което не е ясно колко време ще продължи, добави тя.


