Пада изискването за висше образование на „ръководител на полет”

Животът днес

Пада изискването за висше образование на „ръководител на полет”

4914
на 19.03.2014
Пада изискването за висше образование на „ръководител на полет”
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

След недоволство от страна на ГЕРБ и компромис от страна на парламентарния шеф Михаил Миков депутатите приеха измененията в Закона за гражданското въздухоплаване, внесени от Камен Костадинов.

препоръчано

Пред видимо пълната пленарна зала, единствено с депутати от опозицията, Миков обяви, че самото гласуване ще бъде утре, което предизвика вълна от недоволство от страна на бившите управляващи.

След като председателят на НС склони, но с уговорката, че това повече няма да се случва, народните представители пристъпиха към гласуване. 73-ма депутати се обявиха против тези промени, „За" тях бяха 72-ма, а един се въздържа, което практически означава, че измененията не се приемат.

„Аз разбирам, че колегите от ГЕРБ са се събудили към 10 часа, към 11 часа са дошли на работа и сега са настроени към гласуване", отбеляза социалистът Кирил Добрев и поиска прегласуване. Именно това доведе до приемане на измененията в Закона за гражданското въздухоплаване с 83 гласа „За", 69 „против" и 1 „въздържал се".

Приетите промени предвиждат отпадане на изискването ръководителите на полети да бъдат само лица с висше образование. С предлаганото изменение се постига съответствие с изискванията, прилагани от останалите държави - членки на Европейския съюз, Европейската конференция за гражданска авиация (ЕКГА), страните членки на ЕВРОКОНТРОЛ и Международната организация за гражданска авиация (ИКАО).

България е единствената страна в Европа (ако изключим Гърция), която е въвела изискване в законодателната рамка на авиационния сектор кандидатите за професията „ръководител на полети" да имат завършено висше образование. Важен е и постоянно нарастващият въздушен трафик над Европа и света, който води до необходимостта от увеличаване на специалистите в авиационната сфера - пилоти, авиационни инженери и ръководители на полети.

За региона, в който се намираме - този на Югоизточна Европа, нарастването на въздушния трафик се очертава да бъде с най-голям процент. Предлага се да отпадне изискването за попълване, изпращане и одобрение на полетен план за полети извън контролираното въздушно пространство.

Причината за съществуването на изискването за провеждане на вътрешни полети в неконтролираното въздушно пространство само с полетен план е осигуряването на дейностите по търсене и спасяване, в случай на инцидент или катастрофа. Тези дейности не са задължителни в останалите държави - членки на Европейския съюз за полети без полетен план.

Екипажите на въздухоплавателни средства (ВС), желаещи да бъдат обект на търсене и спасяване е необходимо да попълнят и изпратят полетен план, както и да получат одобрение на полетния си план от органите за обслужване на въздушното движение (ОВД).

Поради факта, че в неконтролираното въздушно пространство на България се изпълняват полети за авиационно химическа работа (АХР) и нетърговски полети с ВС под 5,7 тона, провеждани от авиацията с общо предназначение, при наличие на визуални условия, подготовката, пускането и обработката на полетен план води до създаване на формални ограничения и допълнително натоварване на летателния състав и органите за ОВД.

Законопроектът предлага метрологичното обслужване да не бъде част от основния предмет на дейност на Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение". Това са дейности, които се извършват от Българския институт по метрология. Законопроектът предвижда увеличение на числеността на управителния съвет на Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение".

Предложението е управителният съвет да се състои от петима членове. Причините за това са обемът от работа в рамките на държавното предприятие и необходимостта от осигуряване на възможно най-добра и обхватна експертиза при управлението на предприятието.

С петима членове решенията се вземат по-трудно и има по-голям контрол, аргументира се Петя Раева от ДПС, която прочете мотивите на вносителя - колегата й Камен Костадинов.

Станислав Иванов от ГЕРБ излезе на трибуната и я критикува, че прочела, каквото й написали от партията. В защита на Петя Раева излезе Йордан Цонев, който каза, че не приема критики от ГЕРБ защо се четат от трибуната мотиви към закон, още повече, че в предишния мандат днешната опозиция сричала. Пишете си изказванията, настоя Йордан Цонев, обръщайки се към депутатите от ГЕРБ.

Лъчезар Иванов от ГЕРБ пък е против да се отнеме образователното изискване за „ръководител".

По думите му никой не би отишъл да се лекува при лекар без образование. Петя Раева обясни, че това е изискване в ЕС. Тези ръководители на полети не се вземат ей така, има изпитни комисии, които им проверяват дееспособността, обясни депутатката от ДПС.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 юни - Скорпионите да се пазят от недоброжелатели, промени очакват Водолеите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 юни - Скорпионите да се пазят от недоброжелатели, промени очакват Водолеите
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Борисов събра депутатите преди утрешния старт на парламента и хвърли бомба: Няма кабинет към днешна дата! От избора на Рая Назарян за председател на НС ще стане ясно дали преговорите ще продължат. Заклинанието, че Борисов и Пеевски ще управляват, е кауза пердута (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! Борисов събра депутатите преди утрешния старт на парламента и хвърли бомба: Няма кабинет към днешна дата! От избора на Рая Назарян за председател на НС ще стане ясно дали преговорите ще продължат. Заклинанието, че Борисов и Пеевски ще управляват, е кауза пердута (ВИДЕО)
ново
Днес: 117
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК