ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Нови измами върлуват в интернет. Поръчваш си скъпи стоки за няколкостотин лева, а получаваш гривни, пръстени или шалчета за няколко долара.
През последните седмици част от потребителите останаха неприятно изненадани. И вместо поръчаните от тях пратки останаха с празни ръце, или с почти празни. Въпреки че са платили за тях, 75% от жалбите в ЕПЦ са именно след покупки в интернет. Те са осъществени през сайтове-фантоми, социалните мрежи или от маркетплейсове. Част от тях - регистрирани в Китай или някоя екзотична дестинация.
Мария е една от жертвите на измамата. Срамува се да застане с лицето си пред камерата, защото е излъгана. В капана на мошениците попада през интернет. "Влезнах в сайта – видях, че имат много добри цени на продуктите. Харесах си едно зимно яке, закупих си ботуши, обувки и финално едни маратонки. 530 лв. беше стойността на поръчката ми", каза потърпевшата.
За марковите стоки Мария плаща още при поръчката - през сайта на онлайн търговеца. Доставката обаче се забавя с месеци. До миналата седмица, когато пратките пристигат, но не със стоките, които Мария очаква.
Мария не е единствената излъгана. Само за последните седмици сигналите за подобни измами в Европейския потребителски център, растат. Схемата при всички е една и съща. "Потребителите си поръчват най-често маркови дрехи и обувки, а вместо това получават различни стоки – гривнички, пръстени, цвички, очила – от няколко долара – много често върху тях седи и цената", заяви Игнат Арсенов от Европейския потребителски център пред камерата на Нова телевизия.
Именно така търговецът доказва, че пратката е доставена. А потребителят остава не само с празни, но и с вързани ръце.
Всичко за заплахите, които ни дебнат от бъдещето на новите технологии, четете в "Киберпрестъпления. Всичко е свързано, всеки е уязвим и как да се защитим" на Марк Гудман. Световноизвестното научно изследване е на българския пазар с логото на издателство „Милениум“.