Пазят с полиция германските депутати с турски корени подкрепили резолюцията за арменския геноцид
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На 11 депутати от Бундестага от турски произход е предоставена охрана от полицията след получени обиди и заплахи, в това число за физическа разправа, от различни източници, съобщава „Франкфуртер алгемайне цайтунг“.
Както вече бе съобщено, германският парламент прие резолюция, която признава престъпленията срещу арменците в османската империя през 1915 г. за геноцид. Автор на проекторезолюцията е германският политик от турски произход Джем Йоздемир.
Гласуваната с пълно мнозинство резолюция предизвика остра реакция в Турция особено срещу подкрепилите я депутати с турски корени. Анкара отзова посланика си от Берлин и обяви, че ще приеме „план за действие“ по отношение на Германия. Особено остър бе в изявленията си президентът Реджеп Ердоган.
Той дори предложи да се направи кръвен тест на въпросните депутати, за да се изясни националността им - изказване, което бе прието в Германия като нападка по адрес на парламентаристите.
Във връзка с това министерството на външните работи на ФРГ посъветва депутатите от Бундестага от турски произход да се въздържат от пътуване в Турция.


