ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Американски федерален съдия в Калифорния постанови, че Facebook ще трябва да се изправи срещу обвиненията в нарушение на поверителността на потребителите, по повод използването на приложение за разпознаване на лица по техните снимки без изричното им съгласие.
Обвинението срещу социалната мрежа е поредното в скандала с неправилното използване на данни на 87 милиона потребители преди президентските избори в САЩ през 2016 г., предаде БГНЕС.
Приложението за разпознаване на лица, създадено през 2010 г., идентифицира хора по снимките им, качени в мрежата - функция, която според обвинителите, нарушава закона за защита на биометричната неприкосновеност на личния живот.
Говорителят на Фейсбук съобщи за АФП, че използването на приложението е с прозрачни условия от самото му създаване и позволява на потребителите да го изключат и да се предпазят от това да бъдат разпознати. Освен това, твърди той, информация за потребители може да се получи и от други места извън социалната мрежа.
Директорът по управление на продуктите Дейвид Бейкър заяви: "Когато посещавате дадено приложение, може да се получи информация за вас, дори ако след това сте излезли от сайта и нямате създаден профил".
Той подчерта, че практиката е широко разпространена и компании като Гугъл и Туитър правят същото.