Пак някой не си е свършил работата! Бедните остават без телевизия след 1 септември
Декодерите за цифровата телевизия няма как да бъдат доставени навреме
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Над половината (ако не и всички) социално слаби в България са на път да останат без телевизия след 1 септември 2013 г., когато най-накрая официално спира излъчването на аналоговия сигнал и стартира цифровизацията.
Причината е забавената обществена поръчка на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) за регионите Югозападен, Югоизточен и Северен централен. Съгласно тръжните условия декодиращите устройства за 86 500 социално слаби трябва да бъдат доставени до 20 декември.
“Ще направим всичко възможно обществената поръчка да приключи до 1 септември и хората да си получат декодерите”, обеща министърът на транспорта Данаил Папазов на първата си пресконференция, на която представи приоритетите на ръководеното от него ведомство.
Същевременно шефът на МТИТС не събра кураж да признае, че държавата няма да успее с осигуряването на тези декодери. Проблемът е в това, че офертите на кандидатите ще бъдат отворени едва на 13 август (две седмици преди спирането на аналоговия сигнал! - бел. авт.) и практиката показва, че срокът за оценяването им при най-оптимистичен сценарий е поне един месец. Евентуално обжалване от кандидатите пък ще забави процедурата с още месеци, в които социално слабите (безработни, хора с уврежданията, пенсионери и др.) няма как да получат обещаните от държавата по всички европейски правила декодери.
Ако се съди по поръчката за декодиращите устройства за останалата половина от страната, която също все още не е приключила, то почти не остават съмнения, че бедните ще останат без телевизия поне половин година.
„Обществената поръчката за регионите Северозападен, Североизточен и Южен централен беше обявена в края на 2012 г. като до края на следващата седмица договорите за доставка на декодерите ще бъдат подписани“, призна министър Папазов. Той обеща от 15 юли над 85 000 социално слаби да си получат ваучерите, за да могат да си вземат декодерите от една от трите най-големи вериги за техника - “Зора”, “Техномаркет” и “Технополис”.
Въпреки че рекламата за цифровизацията на телевизията, за която бе заделена скандална сума от почти 10 млн. евро (17,5 млн. лв.), върви още от края на 2012 г., все още не са осигурени всички средства за закупуване на декодиращите устройства. За тях според данни на МТИТС са нужни поне още около 5.5 млн. лв. Правителството на ГЕРБ отпусна и без това недостатъчната сума от едва 17,5 млн. лв. за декодерите. „Но парите се оказва, че са само на хартия, а в бюджета ги няма“, коментират от новото ръководство на транспортното ведомство по адрес на ексминистъра Ивайло Московски.
Цифровизацията е един от най-големите рекламодатели в българските телевизии и медии начело с държавната БНТ. Още преди няколко години сегашният шеф на Съвета за електронни медии (СЕМ) доц. Георги Лозанов (който тогава беше преподавател в във Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) към Софийския университет (СУ) критикуваше недалновидната политика на властите, които според думите му е трябвало да подготвят поне 1 млрд. лв. за цифровизацията – парите да отидат за декодери и за най-модерно цифрово оборудване на БНТ. По време на ГЕРБ обаче темата се неглижираше и България изостава с поне 21 месеца по първия кръг на цифровизирането – то трябваше да е факт още на 1 януари 2012 г.