Пакистан оказва помощ на талибаните в борбата им срещу „Ислямска държава“

Близък изток

Пакистан оказва помощ на талибаните в борбата им срещу „Ислямска държава“

5483
на 24.10.2021
Пакистан оказва помощ на талибаните в борбата им срещу „Ислямска държава“
Автор:   ПИК

Пакистан оказва съдействие на талибаните в борбата срещу терористичната групировка "Ислямска държава" (ИД), пише американският вестник The Washington Post, позовавайки се на двама представители на талибаните.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

препоръчано

Според вестника Пакистан използва "неофициални канали" за предаване на разузнавателна информация и предоставяне на техническа подкрепа в борбата срещу терористите. По-специално, пакистанската страна помага на талибаните да проследяват телефонни обаждания и интернет активност, за да идентифицират бойците на ИД. „Пакистан е наш брат и те ни подкрепят по много начини, включително чрез споделяне на информация. Ако САЩ и останалата част от света споделят информация с нас, бихме могли да победим ИД за броени дни“, каза пред вестника лидер на талибаните.

От своя страна, неназован говорител на пакистанското външно министерство каза пред The Washington Post, че това е неофициална комуникация, а не установено партньорство за споделяне на разузнавателна информация. В същото време служителят потвърди, че Исламабад е обсъдил с талибаните въпроса за сътрудничеството в борбата срещу тероризма. „Всяко сътрудничество с Кабул не може да бъде изключено. <...> Не само Пакистан, но и други страни от региона, като Русия и Иран, са загрижени за ИД. Така че по отношение на борбата с тероризма може да има разбиране на регионално ниво", каза той.

Както отбелязва вестникът, въпреки опасенията на САЩ и много други страни, че ако талибаните не могат да сдържат бойците, тогава Афганистан може отново да се превърне в убежище за терористите да „нанасят удари по международни цели“, очевидно Пакистан е една от малкото страни, които пряко помагат на талибаните в борбата срещу ИД.

В същото време говорителят на талибаните Билал Карими каза пред The Washington Post, че движението не смята ИД за "сериозна заплаха" за Афганистан. „Не виждаме това като сериозен проблем, така че не се нуждаем от външна помощ, за да разрешим този проблем“, каза той.

Бивши и настоящи служители на САЩ казаха пред The Washington Post, че регионалните съперничества, дълбокото недоверие и неправилните изчисления на талибаните в борбата с тероризма усложняват обмена на разузнавателна информация с движението. Според вестника след изтеглянето на американските сили от Афганистан разузнавателните служби поддържат неофициални контакти с талибаните, а американската страна редовно се опитва да предава информация за операциите на ИД на Кабул. В статията обаче се твърди, че в много такива случаи талибаните са изглеждали незаинтересовани и скептични към предоставената информация или не са знаели какво да правят с нея.

Освен това, без военно и дипломатическо присъствие, възможностите на Съединените щати за събиране на разузнавателна информация са подкопани. На този фон бивши и настоящи служители обясниха пред The Washington Post, че американската администрация се опитва да изгради по-силни военни и разузнавателни партньорства със съседните на Афганистан страни. Пакистан и Таджикистан досега отказват да приемат американски бази, с помощта на които САЩ могат да упражнят натиск върху терористични групи в Афганистан, отбелязва изданието. „За страните, на които Съединените щати могат да разчитат при провеждането на терористични операции, възможностите намаляват“, каза пред вестника бившият служител на Съвета за национална сигурност на Белия дом Лиза Къртис.

През септември и октомври в няколко провинции на Афганистан, включително столичния регион, имаше няколко експлозии, въоръжени нападения и стрелби, при които загинаха както талибани, така и местните жители. „Ислямска държава в Хорасан“, издънка на ИД, пое отговорност за някои от тези инциденти. И така, на 8 октомври в провинция Кундуз в Северен Афганистан атентатор самоубиец взриви взривно устройство по време на петъчните молитви в шиитската джамия Сеид Абад, в присъствието на много хора. При експлозията загинаха най-малко 150 души, а 200 бяха ранени. На 15 октомври трима атентатори самоубийци взривиха шиитската джамията Биби Фатима в южния град Кандахар. Най -малко 62 души станаха жертви на тази атака, 68 бяха ранени. Отговорност и за двете атаки поеха бойци на ИД.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите
ПИК TV x
ШОУТО ПРОДЪЛЖАВА! Делян Добрев звъни спешно от САЩ - иска да го включат в парламента онлайн, за да разбие еквилибристиките на Асен Василев (ВИДЕО) ШОУТО ПРОДЪЛЖАВА! Делян Добрев звъни спешно от САЩ - иска да го включат в парламента онлайн, за да разбие еквилибристиките на Асен Василев (ВИДЕО)
ново
Днес: 93
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК