BG EN

Парламентът одобри въвеждането на еднодневни винетки за леки коли

Политика

Парламентът одобри въвеждането на еднодневни винетки за леки коли

11740
на 24.07.2025
Парламентът одобри въвеждането на еднодневни винетки за леки коли
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Парламентът одобри въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа.
 
Това стана с гласувания на второ четене общ законопроект за промени в Закона за пътищата.

препоръчано

Предложеното изменение по отношение на въвеждането на еднодневната винетна такса влиза в сила в 6-месечен срок от обнародването на промените в Държавен вестник, предвиждат приетите текстове.

Прието бе и предложение за създаване на нова разпоредба, според която с решение на Министерския съвет временно могат да бъдат освободени от заплащане на пътни такси превозни средства с чуждестранна регистрация, които преминават по платената пътна мрежа във връзка с изпълнение на междуправителствени и/или международни програми и споразумения.

С отнемане на книжката за два месеца ще се наказва водач, който превиши скоростта с над 40 км/ч в населено място, реши парламентът
Прието бе толтаксите да се диференцират в зависимост от техническите характеристики на пътя или пътния участък, от изминатото разстояние, от категорията на пътното превозно средство и броя на осите, но и от "общата технически допустима максимална маса, екологичната категория ЕВРО, клас емисии СО2 и специфични емисии СО2" вместо досегашните "екологични характеристики" и да се определят за всеки отделен път или пътен участък.
В шестмесечен срок от влизането на закона в сила се предвижда да бъде извършено изменение в Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа.

Промяната в методиката за определяне на толтаксите, които заплащат тежкотоварните превозни средства над 3,5 тона, е съгласно изискванията на европейската директива, с която се цели задължително диференциране на таксите за ползване на пътищата според техните екологични характеристики.
Депутатите гласуваха още, освен Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" да имат право на достъп до данни в Електронната система за събиране на толтакси по ред, определен с наредба.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Желязков и още шестима министри на редовния парламентарен контрол - Иван Иванов рекордьор по питания, ще отговаря на цели 26 (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Желязков и още шестима министри на редовния парламентарен контрол - Иван Иванов рекордьор по питания, ще отговаря на цели 26 (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 41
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК