ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На първия тур от местните избори във Франция в неделя ясен и зашеметяващ победител стана Националният фронт на Марин Льо Пен.
Нейната партия обра 30 процента от гласовете и е първа в 6 от 13 области. Самата Марин спечели 40 процента в североизточния си район, а Социалистическата партия на президента Франсоа Оланд е трета, въпреки положителния заряд, който той спечели със своята дейност след кланетата в „Шарли Ебдо“ в началото на януари и Париж от 13 ноември.
Какво доведе до победата на Националния фронт?
Според Уилям Хоробин от „Уолстрийт джърнъл“ „Льо Пен, която комбинира антиимигрантската позиция на партията с призиви за твърди мерки за сигурност и по-строг контрол на границите на Франция, укрепи позициите си само за три седмици след атаките в Париж".
Десният завой в Европа не се ограничава само до Франция, а засяга цяла Европа, където редица държави затягат граничния контрол, изграждат нови контролно-пропускателни пунктове срещу цунамито от мигранти и бежанци от Африка и Близкия изток.
Ангела Меркел и отворените граници бяха „вчера“ в Европа; Марин Льо Пен е „утре“-то.
Промяната надясно се случва и тук в Америка, задвижвана от терористичното зверство в Сан Бернардино. Имиграцията, тероризмът, границите, престъпността и сигурността придвижват американците вдясно.
Доналд Тръмп е взел най-твърдата позиция. Той ще изпрати нелегалните мигранти обратно и ще накара Мексико да плати за неговата стена. Той е най-малко сдържан по отношение на това какво щял да направи на „Ислямска държава“ (ИД). И неговата преднина на национално ниво достигна безпрецедентните 20 пункта.
В Айова, сенаторът Тед Круз се вълнува. Круз ще изпрати в забвение с бомбен килим ИД, и ще се опита да направи така, че пясъкът около Рака "да свети в тъмното." Той обвини Марко Рубио, че съдейства на сенатора Чък Шумър в подкрепа на амнистия за нелегалните имигранти.
В замяна Рубио рони всеки ден сълзи към Круз, обвинявайки го, че е много мек по въпроса за националната сигурност поради това, че подкрепи закона за свободата, който не дава на Агенцията за национална сигурност достъп до метаданните на електронните комуникации на гражданите на САЩ.
Крис Кристи каза, че Сан Бернардино доказва неговата позиция за спирането и на бежанките. Както вече знаем, жената–терорист може да е била елемент за радикализация.
Семейство Клинтън отдавна са надеждни ветропоказатели на националната политика. И Хилъри Клинтън, също, е започнала да се придвижва вдясно. В неделя тя каза, че е готова да предприеме "военни действия", ако Иран не се съобрази и с най-малката договорка от ядрено споразумение на президента Барак Обама.
Тя иска технологичните компании да започнат да контролират и закриват ислямистките сайтове, които проповядват омраза и може да са радикализирали двойката, която извърши убийствата в Сан Бернардино. Клинтън добави пренебрежително: "Вие ще чуете всички познати жалби: Свобода на словото“.
В понеделник в. „Вашингтон таймс“ съобщи как Бърни Сандърс, вчерашна социалистическа сензация, е получил хладен отговор, когато говорил пред тълпа за икономическо равенство, но не успял да се справи с ислямистката терористична жестокост и какво би направил с нея.
Миналата седмица „Ню Йорк таймс“ публикува на първата си страница за първи път от 95 г. редакционна статия, в която настояваше за нови федерални закони за оръжията. Отговорът на Америка е надпревара към оръжейните магазини за закупуване на оръжия за самозащита.
Забраната на АК-47 и AR-15 може да изглежда здравомислещо за „Ню Йорк таймс“. Но американците не вярват, че такива закони ще попречат на терористите да се доберат до такива оръжия. И мнозина разбират тези ченгета, използвани автоматични оръжия, за да превърнат джипа на терористите в купчина боклук само за минута - а тях в Бони и Клайд.
Дори президентът дава знак за придвижване вдясно.
В неделя, в едва третото си обръщение към нацията от Овалния кабинет, Обама заяви, че ще засили бомбардировките в Ирак и Сирия. Той иска по-строги проверки на тези, които идват в Америка. И той признава, че "екстремистка идеология се е разпространил сред някои мюсюлмански общности" и е "реален проблем, на който мюсюлманите трябва да се възпротивят"
По-строги към престъпността, по-строги срещу терористи, по-твърди мерки за обезопасяването на границата - това е изискването на момента, а вероятно и на 2016 г.
Американците започват да осъзнават, че не можем да предотвратим всички кланета като тези във Форд Хууд и Вирджиния тех, Колъмбайн и Аурора, Тюсон и Нейви Ярд, Нютаун и Умпкуа колидж, и Чарлстън.
Нито можем да предотвратим ислямисткия тероризъм, ако мюсюлманите, които са израсли тук или живеят тук, се радикализират в джамиите или чрез интернет и потърсят отмъщение и рай като воини на ИД чрез избиването на американци.
„Ал Кайда“ и ИД сега осъзнават размерите на публичния отзвук по света на Париж и Сан Бернардино за тероризиране на Запада. И те със сигурност ще се постараят да извършат отново такива кланета.
Всяко ново зверство, независимо дали на работното място или от страна на ислямисти, ще направи ченгета по-популярни и пистолетите да изглеждат по-важни.
Вероятно и занапред ще има нови ужаси – това би продължило американския завой надясно.
Пат Бюканън е известен американски консервативен политик, коментатор и автор. Бил е съветник на президентите Ричард Никсън, Джералд Форд и Роналд Рейгън. През 1992 и 1996 г. участваше в надпреварата за избора на кандидат-президент на Републиканската партия. Бюканън е автор на книгата "Самоубийството на свръхсилата: ще оцелее ли Америка до 2025?".
Източник: БГНЕС