ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Китайските производители на оръжие нахлуха на пазара в Турция. НАТО бие тревога, въпреки че договорът за доставка на ракети на Анкара не е подписан. Китай конкурира Русия и Запада на пазарите в Азия, Африка и Латинска Америка. В миналото Пекин изнасяше основно стрелково оръжие. Сега вече китайците предлагат на клиентите си висококачествена военна техника – безпилотни летателни апарати, фрегати, изтребители. Редица видове оръжие Китай произвежда съвместно с Пакистан, пише „Независимая газета”.
Турция обяви търг за доставката на зенитен ракетен комплекс. Стойността на договора е 4 милиарда долара. Своите заявки подадоха американски, западноевропейски компании. В конкурса участваха и руски производители на оръжие, които предложиха C-300.
Но Анкара прие офертата на малко известната в света китайска компания China Precision Machinery Export-Import Corporation. Такова решение в края на миналия месец взе изпълнителният комитет за отбранителна промишленост на Турция (който се състои от премиера, министъра на отбраната и началника на генералния щаб на страната).
Турската страна отдавна се опираше на доставяните от американските компании Raytheon и Lockheed Martin зенитни системи „Пейтриът” за защита на своето небе. Тези системи са напълно съвместими с платформите на НАТО, които използват други членове на НАТО. Напротив, китайският ракетен комплекс HQ-9 ще се интегрира трудно в действащото оборудване на Северноатлантическия блок. Освен това срещу горе упомената китайска компания по-рано САЩ наложиха санкции заради това, че тя е предоставяла технологии на Иран, Сирия и Северна Корея. Вашингтон заяви на Анкара, че е сериозно обезпокоен от сделката. Договорът все още не сключен. Възможно е Турция да бъде принудена да се откаже от него под натиска на своя партньор.


