ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
САЩ считат Китай за най-значителната потенциална заплаха за себе си, а на второ място е Русия. Това заяви американският министър на отбраната Марк Еспер по време на изказване в Брюксел в Германския фонд Маршал в навечерието на срещата на министрите на отбраната на НАТО. Той призова европейските страни да харчат повече за отбрана за противодействие срещу Москва и Пекин и да открият максимално своя военен пазар за американския военно-промишлен комплекс, предава ТАСС.
„При определянето на стратегическите приоритети Китай е на първо място за САЩ в списъка с потенциални заплахи, Русия на второ“, каза той. „Пекин и Москва искат да преустроят света, за да отговаря на техните нужди. Те подкопават суверенитета на слабите държави чрез политическа манипулация и икономически натиск“, обясни Еспер.
„Световната система, която съществува след Втората световна война, основана на демокрацията, свободата, суверенитета на нациите и свободната търговия, винаги е служила на нашето благоденствие“, каза американският министър. "Тази система все още действа, но никой не може да гарантира това в бъдеще, ако САЩ и НАТО не положат усилия за да го защитят“.
В тази връзка Еспер подчерта, че САЩ винаги ще бъдат ангажирани с НАТО, но за да могат адекватно да възпират противниците на Алианса и да защитят печелившата световна система, всички държави от НАТО трябва да увеличат военните си разходи до 2% от БВП до 2024 г., за да придобият ново военно оборудване. „Към днешна дата само осем държави от НАТО са увеличили военните си разходи до това ниво“
Освен това Еспер призова страните от ЕС да преразгледат принципа на приоритетното предоставяне на поръчки за отбрана в техните страни на европейските компании. Той подчерта, че „този пазар трябва да бъде отворен (само за държави от НАТО), за да могат страните от ЕС да придобият най-добрите технологии“. От 2018 г. Вашингтон се опитва да окаже натиск върху Брюксел да спре въвеждането на нови европейски стандарти за регулиране на отбранителния пазар, за да гарантира максималния обем военни поръчки на американските компании.