ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Не вярвам БСП да напусне коалицията. Това обяви премиерът Кирил Петков по време на брифинг в Букурещ. Въпреки многото разногласия, коалицията продължава да работи и дава добри резултати, допълни Петков.
Той препотвърди позицията на „Продължаваме промяната”, че групата ще гласува „за” предоставяне на военно-техническа помощ за Украйна и припомни, че в четвъртък президентът Володимир Зеленски поиска военните български заводи да ремонтират украинска техника.
В навечерието на извънредното заседание на Народното събрание, което ще е на 4 май, БСП обяви категоричната си позиция срещу военната помощ за Украйна бъде гласувана.
„Правителството реши ли да се изнася оръжие и боеприпаси, БСП ще напусне коалицията. Отново потвърждавам – един патрон не е изнесен за Украйна. Стигне ли се до решение на МС за оръжие – напускаме“, заяви Нинова
„Продължаваме промяната“ обявиха, че очакват коментар от изпълнителната власт. ИТН и ДБ, които са „за“ военната помощ, днес се въздържаха позиция. А Нинова допълни, че въпреки позицията на БСП, предсрочни избори засега не се задават.
Така смятат и юристите – по конституция трябва да се направи опит за втори кабинет в рамките на този парламент. Държавният глава трябва да възложи съставяне на правителство на кандидат, излъчен от най-голямата политическа сила, тоест – ПП.
За да има оставка на правителството, трябва да има или вот на недоверие, или самият министър председател да подаде оставка.
Ако има само смяна на министри, то рокадите в кабинета се гласуват с обикновено мнозинство. Нинова и министрите на БСП могат да бъдат сменени само с 61 гласа „за“.
Петков коментира и икономическите аспекти, обсъдени по време на срещата му с румънския му колега Николае Чука.
"Имаме газова криза, война в Украйна, европейски усилия за преодоляване на продоволствена криза. Ето защо е толкова важно днес България и Румъния да не са само добри съседи, но и добри партньори", заяви Петков.
"Още следващата седмица започва работна група, която ще работи по инфраструктурните проекти така че река Дунав да бъде плавателна през цялото време на годината. Както и идеята за един мост до Русе и още четири допълнителни моста, които да свържат нашите страни и да увеличат икономическото развитие и икономическия просперитет", заяви още той.
"Заедно можем много по-силно да противодействаме на рисковете от енергийната криза", отбеляза Петков.
Той заяви, че на 5 май в София се срещат енергийните министри на двете страни.
Обсъдени са били и важни общи въпроси. "Влизането в Шенген е огромен приоритет за нас. Както и министър-председателят отрази - европейското бъдеще на Украйна, Молдова и Грузия е важно за нас и ние заедно ще работим по тези важни теми".
Петков изтъкна, че оттук нататък лятото ще бъде работно с реални резултати, които ще бъдат очаквани през септември при следващата им среща.



