ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От Диана Петрова, Варна
Необходими продукти:
За 6-7 души
1 агнешка плешка (2-2,5 кг)
125 г масло
1 1/2 ч.ч. сварени агнешки дреболии, нарязани на кубчета
5 цели стръка зелен лук
5-6 шепи млади листа от маточина
4 с.л. ориз
1/2 връзка магданоз
6-7 стръка пресен джоджен
1 ч.л. стрит сушен джоджен
1 ч.л. черен пипер
3 щипки стрита сушена мащерка
1 с.л. дребни стафиди
15 дребни черни маслини
сол на вкус
За намазване отгоре:
1 ч.л. горчица
1 с.л. олио
1 с.л. червен пипер
сол
масло - част от общото количество
Начин на приготвяне :
Плешката се почиства, измива се и се оставя да се отцеди. Внимателно откъм най-долното ребро се отваря дълбок джоб - с дланта на едната ръка се “отлепват” ребрата от месото по хода на рехавата тъкан, като се внимава да не се допусне някъде разкъсване. Страните на този джоб се посоляват леко, след което се намазват със смес от сушения джоджен, мащерка и половината черен пипер. Горната повърхност на плешката обилно се намазва със смес от горчицата, олиото, червения пипер и сол. Така подготвената плешка се слага в тавичка, захлупва се с някакъв съд и се държи 24 часа на студено.
Плънка:
1 пълна с.л. масло се сгорещява и в него се задушава ситно нарязаният лук. Прибавя се измитата и нарязана на ивички маточина, след 1-2 минути задушаване - и дреболиите, а накрая - оризът. Когато всичко се задуши, съдът се снема от котлона и към сместа се прибавят маслините, измитите и накиснати стафиди, магданозът и пресният джоджен, ситно нарязани, останалата част черен пипер. Сместа се посолява и се наливат 2 к.ч. бульон от варените дреболии. Слага се на котлона само за 1-2 минути да заври и отново се снема, оставя се около 10 минути.
С тази плънка се напълва плешката, като отворът се зашива и се поставя в тавичката, в която ще се пече. Отвън се намазва с останалата половина от размекнатото масло. Около нея се налива 1 1/2 ч.ч. топла вода и тавичката се поставя в много силна фурна за 15-20 минути, докато месото образува коричка, после температурата се намалява на 180 градуса. Месото от време на време се залива със сос от печеното, като се долива по малко гореща вода. Плешката се пече около 2 часа. Когато е почти готово, отгоре, точно в средата, се прави разрез и в него се забожда с тъпата част едно сурово, боядисано в червено яйце. Печенето продължава още 12-15 минути.
Начин на поднасяне:
За да се придаде по-голяма тържественост на “жертвоприношението” по случай Възкресението Христово, е нужна предварителна подготовка, която започва 15-20 дни преди Великден и не изисква нито много труд, нито излишни средства. Приготвя се голяма тава и друга по-малка, с размерите на тази, в която ще се пече агнешката плешка. Двете тави се поставят една в друга, а между тях трябва да се образува празен пръстен с ширина около 7-8 сантиметра.
В този пръстен се застила тънък пласт памук, намокря се и се наръсва гъсто в един ред със здрави и едри житни (ръжени) зърна. Тавите се оставят на топло и светло място и от време на време памукът се полива с малко вода, така че винаги да е влажен. До Великден израства зеленина с височина около 15 см. Половин час преди поднасяне на печеното вътрешната тава се изважда.
Сред стръковете зеленина се поставя незапалено кандило или свещ и ярко оцветени яйца според броя на сътрапезниците. Готовото ястие се изважда от фурната, оставя се 15-20 минути на стайна температура, след което съдът внимателно се поставя сред зеленината и украсата в голямата тава. Домакинята запалва кандилото (свещта) и така поднася печеното на масата заедно с великденски кравай, изпечен също с червено яйце в средата.
Да ви е сладко!
Желая ви много успехи и в бъдеще и весели великденски празници!