ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Варненският апелативен съд разгледа протеста на Окръжна прокуратура Варна срещу присъдата от 13 години и 4 месеца затвор, с която Окръжен съд Варна (ВОС) наказа Иван Тодоров за убийството на Хюлия Маджар от с. Белоградец.
На 6 април тази година първата съдебна инстанция призна вината на Тодоров за убийството, извършено на 2 януари миналата година умишлено, по особено мъчителен за жертвата начин и с особена жестокост. Спорът възникнал между двамата отключил агресията на подсъдимия. Тодоров ударил момичето с юмрук в лицето. Продължил с ударите по главата. По-късно СМЕ установила от 6 до 9 удара с твърд предмет, които не само сломили съпротивата на студентката, но са и непосредствена причина за смъртта й. ВОС присъди 20 години "лишаване от свобода" за подсъдимия, но заради привилегията на процедурата "съкратено съдебно следствие", от която Тодоров се възползва, наказанието му беше редуцирано до 13 години 4 месеца затвор при първоначален строг режим.
Съдът уважи пълния размер от 300 000 лева обезщетение, което Тодоров трябва да заплати на родителите на убитото момиче за причинените им неимуществени вреди. 12 000 лева е държавната такса върху уважения граждански иск, а 8000 лева са разноските на семейството на Хюлия, които също са присъдени на Тодоров. Близо 12 000 лева пък са разноските по делото, които подсъдимия дължи на държавата.
Жалба срещу размера на наказанието са внесли и близките на Хюлия, които считат, че присъдата на ВОС е несправедлива и също както държавното обвинение настояват Варненският апелативен съд да я измени, да наложи "доживотен затвор", след което да го замени с "лишаване от свобода" от 20 до 30 години и да наложи на Иван Тодоров максималния срок от 30 години.


