ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
С духов оркестър, гергьовски народни обичаи и войнишка боб чорба Националният военноисторически музей посрещна хилядите си посетители в Деня на храбростта.
На един от най-големите и обичани български празници слънчевото време подтикна малки и големи да се докоснат до историята на Българската армия. Тържествата в Деня на отворените врати, организиран от музея, започнаха с дегустация на боб чорба. Ястието, което за мнозина български мъже е символ на времето, прекарано в казармата, бе приготвено от военен готвач и подгрято във военна кухня, разказа пред БГНЕС зам.-директорът на НВИМ Даниела Ганчева.
По-късно, в кино залата, младежи и девойки в народни носии, представиха красотата на българския фолклор и всичко онова, което свързваме с Гергьовден – зелената гергьовска люлчица, наричанията за плодородна година и ритуалното доене на овцете. Последваха и изпълненията на духовия оркестър на Сухопътните войски.
Накъдето и да се обърне човек, нямаше как да подмине щастието, усмивките и празничното настроение на хората. Най-радостни обаче бяха децата – както заради възможността да "управляват" танкове и военни хеликоптери, така и да се видят в камуфлажни униформи.
10-годишният Калоян Христов бе сред броените малчугани, които се предрешиха като войници. С подобаваща сериозност той каза, че за него дворът с изложената бойната техника, не е място за игра. Именно затова Калоян бе дошъл да разгледа минометите отблизо. Големия интерес към армията, той обясни с всичките си дядовци, които са били военни и сподели, че ще последва техния пример, когато порасне.
"Лесно се управлява самолет. Искам да отлетя и да стрелям, а тук видях страхотни неща", викаше възторжено малкият Ангел от пилотната кабина.
За ценителите на изкуството пък, музеят бе подготвил специална изложба с творби емблематични български художници като Владимир Димитров – Майстора, Сирак Скитник и Никола Танев. С майсторски нарисуваните картини те разказваха за епичните битки и болката от войната.
В Деня на храбростта посетителите на "Храма на паметта на Българската армия" безспорно показаха, че празникът повдига националното самочувствие на българина. И най-ярко това пролича заради хилядите хора, дошли в музея с националния трибагреник в ръка.