ПИК TV: Депутатите подкараха рутинно дневния ред след приетата оставка на Денков (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След емоционалните дебати по оставката на премиера Николай Денков, която в крайна сметка бе гласувана единодушно с 216 гласа, народните избраници продължиха дневния ред с рутинни изказвания.
На дебат бяха подложени ЗИД на Закона за социалните услуги - първо гласуване.
Депутатите не одобриха с гласовете си предложените промени в Закона за социалните услуги (Вносители: Иван Иванов и група народни представители, 8.12.2023 г.).
Последва второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за забрана на химическото оръжие и за контрол на токсичните химически вещества и техните прекурсори (Вносител: Министерски съвет, 13.10.2023 г. Приет на първо гласуване на 15.2.2024 г.).
Следващата точка от дневния ред бе второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност (Общ проект изготвен от Комисията по земеделието, храните и горите, въз основа на приетите на първо гласуване на 8.2.2024 г. законопроекти с вносители: Христо Даскалов и група народни представители, 21.6.2023 г.; Христо Даскалов и група народни представители, 15.9.2023 г.).
Председателят Никола Минчев призова колегите си да се съберат в пленарна зала, за да може да се пристъпи към гласуване.
Предложените промени бяха гласувани анблок и бяха приети.
Анблок бяха гласувани и приети параграф 71 - 81 от ЗИД на Закона за ветеринарномедицинската дейност. Последва гласуването на параграф 71 - 81, неподкрепен от комисията. Предложението не бе прието. Параграф 84 бе гласуван в редакция от комисия и бе приет. С това законопроектът бе приет на второ гласуване.
От ПГ на "Възраждане" поискаха 15-минутна почивка.
След почивката Красимир Вълчев представи ЗИД на Закона за предучилищното и училищното образование - второ гласуване. След кратки дебати законопроектът бе приет на първо гласуване.
Депутатите разгледаха ЗИД на Закона за здравето.
Маргарита Генчева от "Възраждане" коментира предложените промени и изрази "сериозни съмнения", че предложените текстове ще имат съответната тежест. Според нея не е предвидена конфиденциалността на пациентите, предвид обширната база данни. Генчева заяви, че достъпът до чувствителна за лицата информация трябва да бъде подложен на по-строг контрол.
Предложените промени бяха гласувани и приети.
Последва разглеждането на ЗИД на Закона за насърчаване на научните изследвания и иновациите - първо гласуване, представени от Красимир Вълчев.
С това днешния дневен ред на парламента бе изчерпан и заседанието закрито.