ПИК TV: ЕКШЪН ПРИ ПРЕЗИДЕНТА! Йордан Цонев сви сармите на Радев заради... (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът Румен Радев покани в 17:00 часа днес за консултации парламентарните групи във връзка с назначаването на служебно правителство. На брифинг вчера държавният глава обяви, че ще покани за разговори формациите в 50-ото Народно събрание.
Съгласно чл. 99 от Конституцията, след като не е постигнато съгласие за правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. След промените в Конституцията за служебен министър-председател държавният глава може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка (БНБ), председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
В момента няма нито омбудсман, нито заместник.
На 1 юли Румен Радев връчи първия мандат на кандидата за министър-председател, издигнат от ГЕРБ-СДС - Росен Желязков, който веднага предложи структура и състав на Министерски съвет. Два дни по-късно парламентът не го избра за премиер. На 22 юли от „Продължаваме промяната-Демократична България“ получиха и върнаха веднага неизпълнен втория проучвателен мандат за съставяне на правителство. „Има такъв народ“ върна на президента неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство на 5 август.
Списъкът с възможните министър-председатели става още по-къс, отбеляза Румен Радев тогава. Частично се обнови с избора на Рая Назарян за председател на Народното събрание. С всички други вече съм говорил, но ще ги чуя, за да разбера дали има промяна в тяхното становище, обясни държавният глава. Помните, че те категорично отказаха да поемат поста министър-председател, добави той. По-късно същия ден Румен Радев се срещна с Рая Назарян, която препотвърди позицията, че ярки политически фигури няма да допринесат нито за добрия тон и диалог между партиите в предизборната кампания, нито ще повишат доверието в политическия процес.
Ако президентът Румен Радев ми предложи отново поста на служебен премиер, аз ще го приема, заяви настоящият служебен министър-председател Димитър Главчев.
Някои министри коментираха готовността си да участват в предстоящото ново служебно правителство, ако получат покана за това.
„Ако ми отправят покана отново за експертно правителство, за служебно правителство, бих продължил“, каза служебният министър на културата Найден Тодоров. Служебният министър на туризма Евтим Милошев каза, че не мисли в посока на това какво ще направи, ако го поканят отново да е министър. Той добави, че смисълът в работата е в екипността.
Точно в 17 ч. в залата за разговори влязоха представителите на ГЕРБ-СДС, ДПС, БСП, "Възраждане", ИТН и ППДБ.
В 17,03 ч. влязоха и президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Радев приветства политиците и представителите на медиите и премина по същество:
"Ще помоля за точност, придържане към темата и аргументираност на всички становища", заяви той и изрази съжалението си, че нереализираните мандати тласкат страната към поредните предсрочни избори. Той изтъкна, че те трябва да са "честни, прозрачни и открити, а нормалното функциониране на държавата - гарантирано".
Радев не пропусна да изтъкне, че правомощията му са "драстично ограничени" относно избора на служебен премиер и обясни, че разговорите "по Домовата книга" не са приключили окончателно.
Росен Желязков от ГЕРБ заяви: "Независимо от противоречивите оценки по отношение на промените в Конституцията, колкото и парадоксално, ние дължим повече отговорност и грижа на духа на парламентаризма, повече ангажираност към духа на Конституцията и правовата държава и парламентарната демокрация". И отбеляза, че назначаването на служебен премиери и кабинет е в правомощията на президента, а парламентът в рамките на своите правомощия трябва да упражнява парламентарен контрол.
"В токи контекст нашето категорично мнение е, че политическите представители в 50-то НС не бива да дават съвети, оценки, напътствия какъв трябва да бъде кабинетът и кои трябва да бъдат номинираните премиер и министри, защото това е изцяло във вашата компетенция, господин президент", заяви той и изрази задоволство от вчерашната позиция на Радев относно недопускането позицията на председател на НС да бъде "обект на политически инженеринг".
Желязков отбеляза още, че ГЕРБ-СДС ще участват в работата на изпълнителната власт съгласно компетенциите на своите народни представители.
Николай Денков от ППДБ се присъедини към тона на колегите си от ГЕРБ и изтъкна, че право на президента е да състави служебен кабинет: "Единственото задължение на този служебен кабинет е да осигури честни избори. Едва ли е изненада, но ние отново изтъкваме, че нямаме доверие на вътрешния министър Калин Стоянов". Денков призова Радев когато съставя новия служебен кабинет, да има предвид това и да се потърси "друг ръководен състав на МВР".
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов изтъкна: "Нещата са ясни. Вие имате възможност да избирате между хора в ограничен състав или хора, които не са вече на тези позиции. Това са хора, назначавани основно по предложение на Борисов и Пеевски, или по-скоро на Пеевски... Една интрига се завъртя в публичното пространство за избор на нов председател на НС като казахте нещо много интересно: И Господ да бъде избран, вие няма да го изберете. Аз го разбрах по следния начин - ако имам възможност да избирам между човек на Пеевски. Вие имате право да направите такъв избор... Но за "Възраждане" на практика на този етап няма подходяща фигура за министър-председател... Хубаво да се казват нещата такива, каквито са. Защото българските граждани не харесват лицемерието на българските политици".
Радев, влизайки му в тона, заяви, че отношението му към "споменатата личност" било ясно и нямало нужда от повече коментари. "Описахте ситуацията възможно най-образно. Не се притеснявайте, господинът, когото споменахте, знаете прекрасно моето отношение към него, така че бъдете спокоен в това отношение".
Радев вметна, че е "нелепо" да се подхожда към ролята и функциите на НС: "Не мога да приема, че председателят на НС ще бъде подменен само и само за да стане някакво назначение на човек, обявен за служебен министър-председател... Ако е имало някакви помисли, политикът трябва да работи с визия напред - месеци, години. Специално да се сменя председателят само с тази цел, аз категорично не одобрявам. Моята позиция е била в защита на парламентаризма".
Йордан Цонев от ДПС реагира емоционално: "Няма как да отмина нелепостта на обсъждането на председателя на ДПС и на нашата парламентарна група точно тук, в президентството, на тези консултации. Най-малкото защото не е тук мястото да се обсъжда който и да било от лидерите на която и да е политическа партия. Това първо. И второ - да се говорят откровено неистини, да не употребя по-сериозен израз... Но от уважение към вас и към институцията ви, ще отправя само тази бележка - моля ви да не го допускате на тези консултации, защото иначе трябва да влезем в спор кое от казаното е вярно или невярно. Ще отбележа само, че Домовата книга, от която трябва да избирате, към нея няма никакво отношение господин Пеевски. Това мога да го докажа съвсем лесно, но не е предмет на консултациите".
"Приемам бележката ви, господин Цонев, тук разговорът да се води по темата", заяви Радев.
Борислав Гуцанов от БСП отбеляза, че от партията настояват новият служебен премиер да бъде "равноотдалечен от всички партии".
Тошко Йорданов от ИТН заяви: "Ние срещнахме подкрепа от половината депутати. Това, че една политическа партия и нейният лидер имат зависимости от една политическа коалиция... Не означава, че вината за върнатия мандат е наша. Домовата книга, заложена от ППДБ, ГЕРБ и ДПС, е такава, каквато е". Той изтъкна, че настоящата ситуация се дължи на "глупавите поправки в Конституцията".
Радев заяви, че се надява да не се премине към "режим на реплики и дуплики": "Усещам леко неудобство у всички заради тези консултации, но така е замислен самият чл. 99 от Конституцията. Добра, лоша - това е положението, всички трябва да спазваме основния закон". Той подчерта, че не бил влиял "по никакъв начин за нито едно от назначенията на господин Главчев". "Позволих си да се намеся един-единствен път заради назначението на господин Митков. Което щеше да доведе до страшно много усложнения".
Радев запази "тайнственост" и не спомена нито едно име, спрягано за бъдещия служебен премиер. "Ще взема крайно решение възможно най-най-бързо, както и датата на изборите", заяви той.
Росен Желязков изрази увереността на партията си, че Радев ще вземе най-подходящото решение за избор на дата за следващите избори и отбеляза, че според него датата 20 октомври е най-добрата в това отношение.
Румен Радев отбеляза, че ако се отиде към тази дата, Министерски съвет трябва на 20 август да бъде в парламента да положи клетва.