ПИК TV: Законът за съдебната власт влиза за окончателно гласуване в зала (НА ЖИВО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Законът за съдебната власт влиза за окончателно гласуване в пленарната зала.
Част от предложените промени бяха приети вчера от Комисията по конституционни и правни въпроси.
Нейните членове решиха с единодушие да бъде спряна процедурата по избор на Борислав Сарафов за главен прокурор, предвидена за 16 януари.
Комисията по конституционни и правни въпроси спря процедурата за избор на главен прокурор. Това стана чрез приемане на параграф в преходните и заключителни разпоредби, според който "започналите процедури, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват".
Така дори ВСС да гласува за избирането на Борислав Сарафов за главен прокурор, този избор може да бъде осуетен, ако до влизане в сила на закона президентът не подпише указа за назначаването му.
В същото време членовете на комисията разрешиха Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира шефовете на върховните съдилища и ръководителя на държавното обвинение.
За да влязат в сила обаче тези изменения, трябва да бъдат гласувани и в пленарната зала.
Днес депутатите трябва да решат и дали да удължат с месец срокът на действие на Временната комисия за проверка на фактите и обстоятелствата за огнищата на чума и шарка по дребните преживни животни.
В седмичната програма са предвидени и две изслушвания на министри от служебния кабинет.
В началото на заседанието председателят Наталия Киселова провери кворума в залата и подложи на гласуване програмата на парламента за 15-17 януари. Предложението бе прието.
Йордан Цонев от ДПС-НН взе думата за процедура и се обърна към Киселова. Той изтъкна, че предложението на ДПС-НН относно ДДС за хляба, не е било включено в дневния ред. "Моят въпрос към вас е защо тази точка не бе включена. Обръщам ви внимание, че законодателството трябва да бъде ваш пръв ангажимент, защото няма нищо по-гоямо от хляба наш насъщен", попита той.
Станислав Анастасов се присъедини към думите на колегата си и упрекна Киселова, че бави обсъждането на този въпрос и я заподозря, че го прави, за да си "осигури бетонирането на столчето".
Киселова предложи да се премине към т.1 от дневния ред - Решение за удължаване срока на действие на Временната комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума по дребни преживни животни и шарка по дребни преживни животни на територията на Република България. Предложението бе гласувано и прието.
Депутатите отказаха да удължат с един месец срока на действие на Временната комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума по дребни преживни животни и шарка по дребни преживни животни на територията на Република България. Проекторешението за удължаване на работата на комисията с един месец беше отхвърлено и при прегласуването със 73 гласа „за“, 90 „против“ и 47 „въздържал се“. Сред мотивите за исканото удължаване беше необходимостта да бъдат изслушани голям брой длъжностни лица, експерти в областта на здравеопазването и животните, както и представители на засегнатите страни. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обясни, че след отказа за удължаване на срока на действие, временната комисия следва да представи доклад за дейността си.
Мая Димитрова представи доклада на Комисията по конституционни и правни въпроси относно ЗИД на Закона за съдебната власт – второ гласуване.
Със свои коментари и реплики се включиха Лена Бориславова от ППДБ, Петър Петров от "Възраждане", Атанас Славов от ППДБ.
След това народните представители излязоха в почивка.