ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всички сме наясно докъде се простира правомощието на МОН. Ние не сключваме договори с фирмите. МОН обаче няма да стои безучастно и ще помага за намиране на решение за храната в училище.
Това заяви министърът на образованието Меглена Кунева, предаде БГНЕС. Кунева заяви, че срещите с родителските организации продължават. Поводът е здравословното хранене и закуските в училище. Кунева предлага родителите да контролират доставяните безплатни закуски на учениците от I до IV клас. Тя се срещна с представители на Асоциация "Родители", фондация "Движение на българските майки" и Национален алианс "Усмихни се с мен".
Създаването на обществените съвет, според нея не е лесно, защото има директори, които са активни и говорят с родителите, които пристъпват с доверие в тези съвети. Но има и места, където това не се случва. Общественият съвет към училища и детски градини може да дава становище за размера на капиталовите разходи - включително и сумите, отпускани за закуските и обяда. Тези съвети могат да съгласуват избора на учебниците и учебните планове и още др.
Министър Кунева заяви, че положението е тревожно, защото има в страната проблеми със затлъстяването, а през последните месеци са пристигнали сигнали за закуските в различни училища. МОН не може да направи нищо, но ще съдейства на Агенцията по храните и ще иска от тях да правят непрекъснати проверки. Като пример за работеща система Кунева посочи Софийската област, където има позитивни списъци с фирми, които предоставят добри закуски. Откакто е започнало раздаването на филиите с лютеница, не е направена проверка на Агенция по храните, заяви една от жените, които участваха на срещата с Кунева. Според друг родител има наредби, които пазят децата, но те не се спазват, защото не се правят проверки.