BG EN

ПИК TV: Народното събрание прие декларация за задълбочаващата се криза на гръцката граница

ПИК TV

ПИК TV: Народното събрание прие декларация за задълбочаващата се криза на гръцката граница

2873
на 19.02.2016
ПИК TV: Народното събрание прие декларация за задълбочаващата се криза на гръцката граница
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Народното събрание прие единодушно декларация във връзка със задълбочаващата се криза на гръцката ни граница.

препоръчано

Част от мотивите към декларацията гласят, че сме свидетели на задълбочаваща се криза на границата с Гърция, предизвикана от блокадите на гръцките фермери. „Тези незаконни действия водят до значителни преки и косвени загуби за икономиката ни. Бездействието на гръцките власти за нормализиране на пропускателния режим показва системен проблем, който следва да се разглежда не само на двустранно ниво, но и в рамките на членството в ЕС на двете държави”, се посочва още в мотивите й.

Не на последно място се изтъква, че блокадата на границата и действията на гръцките протестиращи и бездействието на гръцкото правителство поставят въпроса за нарушаване на правото на ЕС.

Преди това Алиосман Имамов от ДПС заяви, че това се случва години наред и тези протести не са епизодични. Според него от тях страда и гръцкият бизнес и трябва да се търси трайно решение на проблема. Ние ще подкрепим всички предложения и мерки, които търсят трайно решение на този „зимен карнавал“ оттатък границата, добави Имамов.

От своя страна бившият външен министър от левицата Кристиан Вигенин подчерта, че се надява отсъствието на премиера Борисов и участието му в Европейския съвет в Брюксел да помогне този въпрос да бъде разрешен. „Надявам се декларацията да бъде ясен знак към институциите и гръцката страна. Тя е ясен знак от българска страна, че не е възможно две съседни приятелски страни да се подлагат на подобни действия от страна на група протестиращи”, каза Вигенин. Той добави, че остава съмнението, че гръцката страна допуска продължаването.

Сегашното положение на гръцката граница е резултат от непоследователната външна политика на България, пък смята Валери Жаблянов от БСП. „Приоритетите на външната политика са ориентирани към постигане на брилянтни отношения с Брюксел, в полза на все по-пълно усвояване на така наречените фондове. Няколко седмици българските институции и частни предприемачи са изправени пред проблем, който не се разглежда в неговата цялост, заяви той.

Жаблянов е на мнение, че тази декларация е изключително навременна, но в същото време, трябва да си дадем ясна сметка за причините, които доведоха до сегашното състояние на българо-гръцките отношения, според него.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО)
ново
Днес: 119
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК