ПИК TV: Натоварен първи работен ден на депутатите след лятната им ваканция (ОБНОВЕНА)

Епицентър

ПИК TV: Натоварен първи работен ден на депутатите след лятната им ваканция (ОБНОВЕНА)

53553
на 04.09.2024
ПИК TV: Натоварен първи работен ден на депутатите след лятната им ваканция (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

С натоварен дневен ред ще започне есенната сесия на Народното събрание.

препоръчано

Сред темите за обсъждане е и оборудването за АЕЦ "Белене", предвидено за Украйна.

Очаква се всички парламентарно представени партии да обявят своите приоритети - независимо, че 50-тото Народно събрание ще прекъсне работа на 27 септември заради предизборната кампания.

Въпреки, че ще работи два дни, парламентът има сериозна законодателна програма. Депутатите започват работа с дебат по предложението на "Възраждане" и ИТН за произвеждане на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 година?".

По предложение на БСП парламентът ще изслуша служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров, на служебния министър на земеделието и храните Георги Тахов, на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов и на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова по въпроса със задълбочаването на водната криза в страната.

В дневния ред е предложен от ИТН Проект на решение за възлагане на министъра на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на Белене, което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението им за нуждите на АЕЦ "Козлодуй". Още в края на август обаче комисията по енергетика отхвърли това предложение.

Депутатите ще решават дали да възложат на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител с цел продажба на оборудване, предназначено за Проекта АЕЦ "Белене".

Първото пленарно заседание е водено от Рая Назарян. Тя провери кворума в залата и даде начало на работата на народните представители. Назарян запозна колегите си със седмичната програма. Депутатите гласуваха и приеха предложения дневен ред.

Назарян обяви желанието на депутата от БСП Михаил Ставрев да напусне парламентарната група. Същият бе освободен от комисиите, в които членува. 

Следващото съобщение бе справка за органите, свързани с провеждането на изборите. 

От името на ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова прочете изявление, в което се изразява скептицизъм относно законодателната дейност на парламента в оставащото до извънредните избори време. "Рекордно ниската избирателна активност на последния вот сякаш не бе отчетена от всички нас като вот на недоверие към политическата система и като партиите като цяло", отбеляза Петкова. 

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов прочете декларация от името на парламентарната група. Костадинов отново припомни процеса срещу българина Милан Димитров, обвинен от САЩ в износ на забранени технологии за Русия. "Получихме твърд отказ от българската държава в лицето на правителството на Главчев да се ангажира с всяческа защита на лицето Милан Димитров. Защото утре може да съм аз, да сте вие. Ако ние не защитим Димитров, даваме ясен сигнал, че българите нямат тежест в собствената си държава", заяви Костадинов. 

От името на ПГ на ИТН декларация прочете Станислав Балабанов. В нея се изтъква провалът на работата на сегашния парламент и неизпълнените предизборни обещания - "заради личната и персоналната вина на двама души": "Първият е Кирил Петков. Ще го кажа така, че да може самият Кирил Петков да ме разбере. Той лично опарапети третия мандат. Защото беше постигнато политическо съгласие за правителство без участието на ДПС и ГЕРБ. Беше постигнато и съгласие по отношение на антикорупционна реформа, съдебна реформа и балансиран бюджет. Беше постигнато съгласие, но не беше постигнат разум, господин Петков, защото вие не успяхте да превъзмогнете собственото си его и собствените си политически комплекси".

От името на ПГ на БСП декларация прочете Борислав Гуцанов.

Той изрази от трибуната на НС мнението на БСП, че е крайно време да се спрат игрите и да спре безотговорността към националните български интереси. “Ние сме на прага на разпада – създадохме ли правителство, помогнахме ли на хората, каква е ползата от подобни парламенти, защо ни е такова управление”, каза Гуцанов.

"Трябва рестарт на цялата система в България. Така не може. Не може повече сглобки, игри на дребно, жалки договорки. Не е момент сега за встъпителни речи на фона на жалката безизходица, в която се намираме”, заяви Борислав Гуцанов.

Народните представители преминаха към дебати по Решение по предложение от народни представители за произвеждане на национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 г.?" Текстът на предложението бе прочетен от Цвета Рангелова.

Цончо Ганев взе думата: "Според нас от "Възраждане" България не трябва да продължава да е член на ЕС и НАТО, не трябва да позволява да има чужди бази, каквито са американските. България трябва да се произнесе дали при този разпадащ се икономически ЕС да продължава да бъде там".

"Нека българският народ се произнесе - за Еврозоната или против. Но вие не вярвате на българския народ, не го питате, а той трябва да бъде питан", заяви Ганев.

Калоян Методиев отбеляза: "За референдумите съм, но не е сега моментът, нито тази тема - буквално остава една година остава до приемането ни в Еврозоната, да разклащаме българската политика, българската икономика".

Цончо Ганев го репликира: "Льольо! Господин Методиев, не знам какъв сте по образование, но със сигурност не разбирате нищо от икономика. Наговорихте едни опорки, които са специфични за лицето Божанков. И той виден експерт по нищология като вас. Адвокат, ама и той не знае по какво е адвокат и никога не е влизал в зала и няма и да влезе, освен да обслужва на баща си фирмите преди това. Не знам по какво сте специалист, но е хубаво, че се изказахте - защото говорите от името на БСП или поне от крилото на Корнелия Нинов". Тук Методиев завъртя ръка с жест: "Тоя не е наред".

Тошко Йорданов заяви: "ИТН подкрепихме това искане за референдума по една много проста причина - "Възраждане" събраха над 600 000 подписа, т.е. те изпълниха всички изисквания по Закона за референдумите. След това НС си позволи да се изплюе върху закона, което само е приело и се изплю върху 600 000 българи... При положение, че законодателният орган демонстративно не спазва собствените си закони, е малоумно, нагло и отвратително. Затова българите трябва да бъдат питани. Или най-малкото парламентът трябва да си спазва законите, които сам е приел... Депутатите се държат нагло, гласуват си каквото искат за собствена изгода и не спазват законите. Отвън хората не са рая, която трябва да бъде стригана и управлявана. А като дойдат избори, вие ставате едни бъзливи мишки, които се молят за гласа на избирателя, а като влезете тука, ставате нагли аристократи. И заради това ни презират като депутати всичките".

Според Явор Божанков приемането на еврото било "присъединяване към цивилизована Европа", а с нахъсването си за запазването на лева "Възраждане" имали "огромен грях към българското общество".

Петър Петров бе лаконичен: "Господин Божанков, когато поискахте нашата подкрепа за Бойко Рашков, да ви питам - поддържате ли санитарния кордон около "Възраждане"? Не слушам за първи път демагогията на господин Божанков".

Мартин Димитров призова колегите си да не използват обиди и заяви: "Остава силното подозрение, че се опитвате с този референдум не просто да попречите на евровизацията на България, но и да попречите на Валутния борд".  

Йордан Цонев напомни, че преговорите се движат по график:  "Ние предварително знаехме, че юнският доклад ще бъде негативен по отношение на инфлацията, тъй като това е процес, който не може да бъде коригиран в рамките на няколко месеца или на половин година. През септември-октомври ще има "ъпдейтване" на този доклад и тогава ние ще сме покрили критерия и лошата новина за вас е, че България ще получи решение за въвеждане на еврото догодина юни и ще го въведе на 1 януари 2026 г., както впрочем е правилното. И всички останали, които говорят за въвеждане на еврото по средата на годината, просто не разбират този процес".

Парламентът отхвърли предложението на народни представители от "Възраждане" и ИТН за провеждане на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствената официална валута в България до 2043 година?".  

Предложението беше подкрепено от 63 депутати ( "Възраждане", "Има такъв народ", "БСП за България" и 12 нечленуващи в парламентарна група). 

"Против" бяха общо 107 народни представители, двама се въздържаха.

Срещу предложението бяха от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ПГ на ДПС и двама независими депутати.

Александър Ненков предложи да бъде удължено работното време до приемането на т.4 от седмичната работна програма. Предложението не бе прието. Последва проверка на кворума - в залата с подтичване влязоха депутати, за да се установи такъв. Присъстват 143 народни избраници от 240 по списък. След ново гласуване предложението на Ненков бе прието. 

Депутатите преминаха към Дебати по Изслушване на служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров, служебния министър на земеделието и храните Георги Тахов, служебния министър на енергетиката г-н Владимир Малинов и служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова - Касабова, относно водната криза в страната.

Депутатите гласуваха допуск до зала на зам.-министъра на енергетиката, за да отговаря вместо министъра, който е в командировка. 

Борислав Гуцанов прочете становище за бедственото положение с безводието в страната. 

Министърът на екологията Петър Димитров излезе на трибуната, за да отговаря на депутатски въпроси. Според Димитров "комплекса от фактори са довели до намаляването на плитките подземни водоносни хоризонти". МОСВ управлява 52 значими язовира, от които 12 са предвидени за питейно-битово снабдяване. "Очевидно живеем в период на климатични изменения, които водят да засушаване", отбеляза той и заяви че 12-те язовира с питейна вода са запълнени на 65%.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова отбеляза, че трябва да има и политическа подкрепа за справяне с безводието - проблем, който ще се задълбочава с промяната на климата.

След като изслушаха поканените министри, народните избраници преминаха към Дебати: Решение за възлагане на министъра на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на Белене, което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението на тези парогенератори за нуждите на АЕЦ „Козлодуй".

Драгомир Стойнев изрази недоумението си "как страна във война (Украйна) иска да строи АЕЦ - това граничи с безумието". Социалистът бе категоричен, че от БСП няма да подкрепят предложението на ГЕРБ. 

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се задължи министърът на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването за АЕЦ "Белене", което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението на тези парогенератори да се ползват за нуждите на АЕЦ "Козлодуй".

Проекторешението бе отхвърлено след прегласуване с 69 гласа "за", "против" - 31 и въздържали се – 60 депутати.

Отхвърлиха и предложението на "Възраждане" и ИТН за национален референдум за запазване на българския лев до 2043 г.

Следващото заседание на Народното събрание ще е утре от 9 часа.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 19 септември - отлични финансови постъпления за Близнаците, успехът е със Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 19 септември - отлични финансови постъпления за Близнаците, успехът е със Стрелците
ПИК TV x
Доц. Стойчев с ТОП АНАЛИЗ пред ПИК TV: Иде вяла и скучна кампания. Компромати и скандали ще има само при... (ВИДЕО) Доц. Стойчев с ТОП АНАЛИЗ пред ПИК TV: Иде вяла и скучна кампания. Компромати и скандали ще има само при... (ВИДЕО)
ново
Днес: 99
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК