ПИК TV: НС подхваща Законите за здравето и за жп транспорта. Тошко Йорданов настъпи жестоко ППДБ (ОБНОВЕНА)

Акценти

ПИК TV: НС подхваща Законите за здравето и за жп транспорта. Тошко Йорданов настъпи жестоко ППДБ (ОБНОВЕНА)

37607
на 10.04.2024
ПИК TV: НС подхваща Законите за здравето и за жп транспорта. Тошко Йорданов настъпи жестоко ППДБ (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

При кворум от 151 народни представители председателят на Народното събрание Росен Желязков откри днешното заседание на парламента. В началото той поздрави мюсюлманите по повод празника Рамазан Байрам, след което запозна депутатите с програмата на Народното събрание до петък.

препоръчано

От ПГ на „Възраждане“ поискаха изслушване на началника на Военното разузнаване бригаден адмирал Венелин Венев, но предложението беше отхвърлено от народните представители.

"Възраждане" настоява за изслушване на директора на "Военно разузнаване"

Казусът, по който предлагаме изслушване на ген. Венев, е изключително сериозен. За първи път имаме случай, в който това стига до Народното събрание с официален доклад. Става въпрос за безпрецедентна намеса на депутат от парламента – Атанас Атанасов – в работата на една от службите за сигурност. Това е посегателство върху националната сигурност, заяви от трибуната лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

След призив за повторно гласуване от страна на Костадинов, Росен Желязков отново подложи на гласуване предложението, но и от втория опит то не беше прието.

По-късно Желязков оповести пред Народното събрание депозираната оставка на омбудсмана Диана Ковачева, с което прекрати правомощията ѝ. Желязков обясни, че съгласно разпоредбите от Закона за омбудсмана правомощията на омбудсмана се прекратяват предсрочно при подаване на оставка, като в този случай не се приема решение, а оставката се обявява от председателя на Народното събрание пред депутатите. Както e известно, Ковачева ще бъде новият български съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Днешното пленарно заседание започна с гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за железопътния транспорт (Вносители: Димитър Найденов, 30.5.2023 г.; Министерски съвет, 4.10.2023 г.).

Думата по законопроекта взе Ивайло Чорбов от "Възраждане" и заяви, че "НКЖИ не може да бъде предоставена с лека ръка на чуждестранни обекти": "Европа е в разруха. Нека видим какво става в жп структурата на Франция, Германия. Там започват процеси на ерозия и разпад на тези инфраструктури, поради навлизането на субекти от Азия и Африка, които нямат понятие от никаква обществена поддръжка".

Андрей Чорбанов от ИТН заяви, че държавата е абдикирала от поддържането на жп инфраструктура: "А жп структурата е основополагащ фактор в Европа не само от гледна точка на придвижването, а и от гледна точка на екологията. От години обаче има страшно много интереси, лобиране в полза на автомобилния транспорт, за сметка на по-евтиния и по-екологичен жп транспорт".

Председателят Росен Желязков подложи на гласуване законопроекта. Предложението бе прието. 

Костадин Ангелов от Комисията по здравеопазване представи за първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето (Вносители: Кирил Петков и група народни представители, 2.4.2024 г.).

Венеция Нецова-Ангова от Комисията по бюджет и финанси представи Доклад - Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето.

Росица Пандова и Георги Гьоков прочетоха от становища за диагностиката и лечението на редките болести.

Андрей Чорбанов заяви: "Този законопроект е нагледен пример, че когато касае тема, засягаща действително пациентите, не трябва да има партийни борби".

Последва второ гласуване - наименование, параграф 1, Заключителни разпоредби, параграф 2 и параграф 3, които бяха приети.

Депутатите преминаха към дебати по ЗИД на Закона за Европейската заповед за разследване - второ гласуване. Законопроектът бе представен от Марин Маринов от ГЕРБ-СДС.

Петър Петров от "Възраждане" отбеляза: "Създаването на механизми за защита срещу Европейска заповед за разследване са правни инструменти, които ние ще подкрепим". Той отправи критика към вече бившия министър на правосъдието Атанас Славов и заяви, че има някои недомислици в предложения текст относно материално-правните основания за издаването на такава заповед.

Атанас Славов репликира и обясни, че законовите промени са дискутирани и съобразени със становището на "широка работна група": "Да, той е получил т.нар. политическа валидация. Става дума за много опитни юристи, прокурори от ВКП, хабилитирани учени по право. И моля да имате респект към колегите, работили по този законопроект".

Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов взриви за пореден път пленарната зала с емоционално изказване. Той изтъкна, че акцията от тази сутрин срещи офиси на Настимир Ананиев е извършена след подадена от белгийски служби, "не от новата българска полиция и  прокуратура, както казват колегите от ППДБ".

"Явно е имало данъчни измами чрез партньорите, с които е работил, защото белгийците отбелязват, забележете, че той се е занимавал с "транспорт и логистика". Това обяснява защо Настимир драпа всеки път да е в Комисията по транспорт - видимо за да може да си развива незаконния бизнес. И видимо белгийците са го хванали", заяви той.

И допълни: "ППДБ видимо трябва да го защитят. Така, както защитават секретаря на МВР, който е сниман с едни пуделчета и с едни пачки. Както защитават Бойко Рашков, който не знае кой му идва на рожден ден и е изненадан, че някакви трафиканти са му били на гости. Не знае, че са го снимали с пудела в заведение. Така, както защитават Кирил Петков, който излъга за канадското си гражданство. Така, както защитаваха и Гюров, който е в конфликт на интереси, но е шеф на БНБ- Те имат традиция в защитаването на шашави хора от техния екип и е хубаво". 

Последва обсъждането на ЗИД на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс – второ гласуване. Доклад за предложените законови промени бе представен от Венеция Ангова.

Димо Дренчев от "Възраждане" заяви, че повечето от предложените промени са добри, но прави впечатление сумата от 1 млн. лева гаранция. "Ние трябва да подкрепяме бизнеса, както големия, така и малкия. Затова нашата група ще подкрепи това предложение. Но малките потребители искат неща в съвсем друга посока".

След това депутатите излязоха в 30-минутна почивка.

Депутатите продължиха с разглеждането на Ратификацията на Споразумението за участие на Република България в Програмата на ОИСР за Украйна с доброволен финансов принос в размер 60 000 евро (117 350 лв.) между Република България, от една страна, и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, от друга, сключено чрез размяна на писма от 17 и 21 август 2023 г. – второ гласуване.

Екатерина Захариева от Комисията по външна политика представи в доклад предложената ратификация. 

Ангел Георгиев от "Възраждане" заяви, че за българите в Западните покрайнини е била предложена "малка сума, с която е можело да бъдат  подпомогнати нашите сънародници от Босилеград": "А Украйна не ни е никакъв партньор - нито в ЕС, нито в НАТО. Тези 130 хил. лв. могат да бъдат похарчени много по-разумно, а не да бъдат дадени като засвидетелстване на вярност".

"Крайно време е да се спрат всякакви подаръци към Украйна", подчерта депутатът и отбеляза, че парламентарната група на "Възраждане" ще гласува против.

Последва представянето на Законопроекта за ратифициране на Споразумението за създаване на международна Фондация „Европейски съюз - Латинска Америка и Карибите“ – второ гласуване. Народните представители гласуваха и приеха предложения законопроект.

Депутатите преминаха към ратификацията на Споразумението между правителството на Република България и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) относно подновяване определянето на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа (РЦОНКН) като център от категория 2 под егидата на ЮНЕСКО в София, Република България, подписано на 11 ноември 2023 г.

Докладът за първо гласуване бе представен от Радослава Чеканска от Комисията по култура. 

Никой от народните представители не пожела да се включи с изказване. Чеканска предложи ратификацията да бъде гласувана едновременно на първо и второ гласуване. Депутатите приеха така предложената ратификация. 

Депутатите преминаха ЗИД на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите – първо гласуване
Докладът бе представен от Десислава Танева от Комисията по земеделието и горите. 

Владислав Панев от ППДБ нарече закона за конопа "изключително патриотичен": "Обръщам се към депутатите от Северна България - това е изключителна новина за икономическия възход на тези региони. Това е важен закон и за българското земеделие".

Андрей Чорбанов от ИТН отбеляза, че е важно да се каже защо се отглежда конопът и каква е обществената полза. Той изтъкна, че веществата, добивани от копона, нямат нищо общо с канабиола, но подпомагат изключително много лечението на редица заболявания, както и автоимунни заболявания. 

С това дневният ред на парламента бе изчерпан, следващото заседание е утре от 9 часа. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО)
ново
Днес: 10
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК