BG EN

ПИК TV: Петкова: Първо разговори с „Атомстройекспорт”, след това търсим варианти за продажба на реакторите

ПИК TV

ПИК TV: Петкова: Първо разговори с „Атомстройекспорт”, след това търсим варианти за продажба на реакторите

9295
на 23.06.2016
ПИК TV: Петкова: Първо разговори с „Атомстройекспорт”, след това търсим варианти за продажба на реакторите
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

„На първо място, ние трябва да проведем разговорите с нашите партньори от „Атомстройекспорт”, след което ще търсим варианти за продажба на готовите реактори. Едната опция е Иран, където „Росатом” също строи подобни атомни електроцентрали- там бихме могли да имаме пазар за тези два реактора”. Това заяви пред БГНЕС министърът на енергетиката Теменужка Петкова, малко преди да влезе на изслушване пред парламентарната комисия по енергетика.

препоръчано

Попитахме я каква е вероятността да продадем двата реактора, предназначени за АЕЦ „Белене”, които арбитражният съд наскоро ни задължи да платим и получим, на Иран като вариант, както се разбра от думите на премиера Бойко Борисов.

Преди всичко трябва да се запознаем какво е присъдил арбитражът, все пак, това са стотици страници арбитражно дело- над 390 стр., коментира министърът. Нека да мине 30 дневният срок, за да се запознаем с документите и ние, и ответната страна „Атомстройекспорт”, уточни тя. Информацията е сериозна, има много приложения, техническа документация, предстои ни много работа. Засега не отхвърляме нито една опция за съдбата на реакторите, нито една възможност- ще търсим вариант, с който да защитим в максимална степен нашите интереси и който да е взаимноизгоден за двете компании, е нейното мнение. Това е, което трябва да направим и ще го направим, категорична бе министър Петкова.

Не мога да ви кажа нищо повече от това, което е написано в корицата на арбитражното дело. Там ясно е посочено какво е присъдил арбитражът и какви са възможните опции пред НЕК и пред „Атомстройекспорт” като страни в този спор, посочи тя. Арбитражът, както всички вече знаете, от 7 иска на нашите партньори от „Атомстройекспорт”, е удовлетворил три. Те са свързани с подписаното допълнение №5 от 5 ноември 2008 г., с което е поръчано оборудването с дълъг цикъл на производство и за него е платен аванс в размер на 84 млн.евро. Арбитражът отхвърли останалите искове, които са свързани с претенциите на нашите партньори за пропуснати ползи, за ескалация, за работа, извършена извън предмета на договора и др. Мотивът е, че договор няма между тези две страни, поради което не е налице правно основание за претенции от такъв характер, припомни министър Петкова.

По отношение на оборудването арбитражът също ясно е посочил какви са възможните опции, каза тя. Едната е НЕК да плати и придобие това оборудване, другата- да предложим обратно изкупуване на нашите партньори от „Атомстройекспорт” и третата- заедно с „Атомстройекспорт” да търсим трета страна, на която бихме могли да го продадем, уточни министърът. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 12 декември: Фалит дебне Близнаците, пари за Рибите
ПИК TV x
Виктор Димчев С ЕКШЪН АНАЛИЗ за ПИК TV: ГЕРБ и ДПС-Ново начало ще бъдат значим фактор и при следващи избори. ППДБ ще трябва да работят с тях (ВИДЕО) Виктор Димчев С ЕКШЪН АНАЛИЗ за ПИК TV: ГЕРБ и ДПС-Ново начало ще бъдат значим фактор и при следващи избори. ППДБ ще трябва да работят с тях (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК