ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Глобалният капитализъм победи демокрацията. Това заяви депутатът от БСП Янаки Стоилов в декларация от името на ПГ на БСП.
„На днешния ден преди 25 години влиза в сила новата Конституция на Република България. След четвърт век, четвъртата българска конституция вече е втората по продължителност след Търновската. БСП е републиканска партия, която е за парламентарно управление. Ние носим изстрадан исторически опит, който ни задължава да се противопоставяме срещу едноличната власт, срещу принизяването на парламента и срещу подчиняването на държавата на частни и корпоративни интереси“, категоричен бе Янаки Стоилов. Според него е на лице допуснато отклонение от началата на модерната социална държава.
„През 90-те години мнозинството от българската десница критикуваше и дори отричаше конституцията. Водещата дясна партия днес не се противопоставя на Конституцията. Тя дори се легитимира чрез нея и работи на принципа: „Конституцията не ни пречи, ние управляваме, както ни е удобно и изгодно“, смята Стоилов. От друга страна като доказателството за достойнството на Конституцията той изтъкна факта, че ДПС, което тогава не е подписало конституцията ,днес отбелязва нейните положителни качества. Янаки Стоилов отбеляза, че днес основният закон е изправен пред няколко национални и европейски изпитания. „Демокрацията се запазва като форма, но като състояние на обществото е в упадък. Казано накратко това означава, че глобалният капитализъм победи демокрацията”, посочи още Стоилов.


