ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В България драматично се увеличава броят на новите случаи на онкологични заболявания. Това обяви д-р Нилс Уилкинг от Каролински институт в Стокхолм, който участва в кръгла маса в София за достъпа на пациентите до онкологични лекарства в Европа, цитиран от БТА.
По думите на д-р Уилкинг, в другите държави също има нарастване на новите случаи, но България е с едни от най-високите нива. Шведският лекар отчете, че у нас има проблеми с диагностиката, особено на по-възрастните пациенти.
"В Европа за периода 1995-2012 г. броят на болните от карцином нараства от 2,6 на 3,4 млн. души", допълни специалистът.
„Преживяемостта на българските пациенти е по-ниска в сравнение с данните за другите европейски държави – до 5-годишна преживяемост достигат 40% от пациентите, докато в другите този процент достига над 50%", допълни д-р Уилкинг.
Увеличението на преживяемостта в почти всички държави се дължи на подобрена диагностика, първична превенция, провеждани скрининги и огромното въздействие на провежданото лечение, особено за рак на гърдата.
Разходите за онкологични заболявания в България са сравнително по-високи от тези в Европа, но общите разходи за здравеопазване са ниски. Трябва да се работи с диференцирано ценообразуване на лекарствата, защото в България доходите са по-ниски, смята шведският лекар.
В бюджета на Националната здравноосигурителна каса за миналата година са постъпили близо 46 млн.лв, дадени от отстъпки за лекарства от страна на фармацевтичните фирми, каза подуправителят Иванка Кръстева. По думите й за тази година се очаква тази сума да нарасне до 80 млн.лв. С тези средства НЗОК купува нови лекарства.


