Плащаме милиони за тъмни улици - в София си светят с фенери, за да се приберат у дома

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Държавата и общините плащат милиони за улично осветление, но масово бродим по улици и паркове в мрак. Гниещи и наклонени стълбове, несветещи лампи, липсващи и счупени осветителни тела - масово в столицата ставаме свидетели на това. На места по кварталите дори няма изградено улично осветление.
Хората са принудени да си светят с челници, фенери или със светлината на мобилния си телефон, за да достигнат до домовете си, пише в. "Телеграф“.
От Столичната община не пожелаха да отговорят на поставените въпроси. Въпреки това проблемите в града са ясни и видими. Будни граждани споделят, че непрекъснато пускат сигнали, тъй като наетите фирми не извършват контрол, а това е единствената възможност лампите да светнат.

Друг проблем според тях е, че част от работещите осветителни тела са скрити в клоните на дърветата и така ефектът от тях се губи. Разходките в парковете също е препоръчително да са в светлата част на деня, защото привечер може някой да ви бръкне в окото, без да го видите.
Масово не работят лампи и по магистралите и междуградските пътища. Наред с това стълбовете на лампите в градската среда са опасани с кабели, които вървят по тях, като не малко от тях са с отворени ревизионни отвори или са обезопасени с отрязана част от пластмасова тръба.
През 2022 г. в столицата със собствени средства са подменени 3342 стари осветителни тела, а за последните 10 години броят им е 20 000, но това е при условие, че в града общият им брой е близо 95 000, научи „Телеграф“.
На много места в страната администрациите кандидатстват по проекти за подмяната на старите крушки с LED осветление. Според местните власти тази технология спестява средства, дава по-добра осветеност на участъците и може да се регулира.
В Русе това ще се случи по проект в кварталите “Дружба“, “Чародейка“, главни булеварди и улици на града. По него ще бъдат изградени и две фотоволтаични системи за производство на електроенергия за собствени нужди на покривите на детската градина “Русалка“ и дома за стари хора “Възраждане“.
Общината в Кресна разчита на икономично улично осветление и фотоволтаични системи. Така е успяла да ограничи разходите си за еленергия. LED крушки има във всички населени места. Първо това се е случило през декември 2021 г. в село Сливница, а на по-късен етап и в други населени места.
“Сега е по-светло по улиците, а, от друга страна, осветлението не тежи толкова много на общинската хазна. С икономичните лампи сметките ни са по-ниски с около 70%“, заяви кметът на Кресна Николай Георгиев.
В Благоевград предстои подмяна. Това ще стане с реализирането на проекта за реконструкция на системите, които осигуряват светлото по улиците на града. Предвижда се това да се случи не само в кварталите на града, но и в селата Еленово, Рилци, Бело поле, Селище, Изгрев и Церово. Икономични лампи ще има и по градските булеварди “Пейо Яворов“ и “Васил Левски“. Общата стойност на проекта е 905 622 лева.
Кремена Борисова от общината в Димитровград коментира, че през 2020 г. в града е било подменено уличното осветление и това е струвало на общината 1 млн. лева.
“Това спести около 40% електроенергия и около 25% от разходите ни“, изчисли тя.
През 2022 г. общината е платила 629 327 лева за улично и парково осветление, а сметката за април 2023 г. е 43 934 лв.