ГОРЕЩО
25 души са арестувани за незаконното строителство в Баба Алино, 5-има са общински чиновници
ШОКИРАЩ РАЗКАЗ! Свидетел на касапницата на "Тракия": Един човек ми каза: Недей да ходиш, момче, децата са размазани, не гледай, много е зле положението
ЗАНУЛИ ГИ! Костадин Проданов НАСОЛИ опозицията за критикарството им към бюджета: Безпрецедентен хор от неверни твърдения, жонглиране с проценти и фалшиви апокалиптични прогнози
Калин Стоянов скочи на Демерджиев: Не се справя с МВР! Време е да свали розовите очила и да спре с празните приказки
Нов сценарий за КРАЯ НА СВЕТА: Учени взривяват досегашните теории за огнения апокалипсис
Оставката на Борисов е държавническо решение
Социологът Цветозар Томов по стечение на обстоятелствата се оказа в парламента в момента, в който премиерът Бойко Борисов обяви, че подава оставка. Минути след това разговаряме с г-н Томов в кулоарите на Народното събрание за новата политическа ситуация и за прогнозата му за това, което предстои оттук нататък. - Г-н Томов, очаквахте ли правителството толкова бързо да подаде оставка след започналите протести? - Да, определено. Аз и вчера публично заявих, че ако не подадат оставка до края на седмицата, ще стане много тежко за тях. Нещата нямаше как да не се развият бързо и това е отговорен политически ход. - Вие винаги сте твърдели, че Бойко Борисов е авторитарен лидер, но в случая той много бързо се оттегли от властта, което изглежда нелогично. - Коментирането на личните качества на г-н Борисов губи смисъл в момента, в който той не е начело на изпълнителната власт. Със сигурност подобно решение е тежко, но в крайна сметка мога да кажа, че това е държавническо решение. Г-н Борисов би трябвало да подаде оставка в такава ситуация и слава Богу, че го направи. - Оттук нататък кой е най-полезният ход за политиците – служебен или експертен кабинет? - Оттук нататък се изправяме пред действителните си проблеми. Единият вариант е второ правителство на ГЕРБ, който е най-добрият според мен, но ако това се предприеме, трябва да бъде излъчена сравнително политически неутрална и приемлива фигура за премиер. По-логично би било инициативата да поеме президентът Плевнелиев и да се стигне до сформиране на служебно правителство, което да не бъде доминирано от никоя политическа сила и да гарантира провеждането на честни избори. То трябва да успокои обстановката в страната и ако може да прекрати обвързаността на изпълнителната власт с престъпните икономически дейности. - Смятате ли, че президентът е достатъчно еманципиран, за да състави едно независимо от ГЕРБ правителство? - Според мен, от половин час – да (откогато Борисов обяви, че подава оставка – б.а.). Мисля, че този ход отпушва ситуацията и дава възможност на политическия елит да докаже, че е в състояние да гарантира разумно управление на страната. Дали ще успее да се справи, не знам. - След парламентарните избори обаче няма ли да настъпи едно безвремие и тази оставка на ГЕРБ всъщност няма ли да запази част от доверието, което биха загубили, ако бяха останали на власт докрай? - Това не мога да кажа отсега. ГЕРБ е влиятелна политическа партия. Как ще завършат изборите през юли в тази нова обстановка в момента не може да се прогнозира. Но принципно е невъзможно да мислим, че след това катастрофално управление тази партия е в състояние да спечели следващите парламентарни избори.препоръчано


