BG EN

Плевнелиев откри паметник на кирилицата в столицата на Монголия

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Плевнелиев откри паметник на кирилицата в столицата на Монголия

7486
на 11.05.2015
Плевнелиев откри паметник на кирилицата в столицата на Монголия
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Паметник на кирилицата откри президентът Росен Плевнелиев в двора на 118 общообразователно училище в столицата на Монголия Улан Батор по време на своето официално посещение в азиатската страна, предаде БГНЕС.

препоръчано

Държавният глава на България и водената от него делегация бяха посрещнати с музикалния съпровод на "Върви, народе възродени". Оказа се, че по стария църковен календар именно днешният ден е празникът на братята първоапостоли Кирил и Методий. На откриването му домакините изненадаха гостите от България с богата музикална програма, подготвена от учениците, облечени в традиционни за монголците носии.

"Тук се чувстваме като у дома си заради близките до сърцата ни четмо и писмо. И си даваме сметка, че величието на делото на братята Кирил и Методий е непреходно, тъй като вече 11 века създадената от тях азбука се ползва от близо 300 млн. души по целия свят", заяви в словото си Росен Плевнелиев. Проф. Николай Овчаров подари икона с образите на двамата братя просветители на училището, за да знаят неговите възпитаници кои са и откъде са. Преди повече от 4 г. се породи идеята за паметник на Кирилицата в Монголия и тогава създадохме с приятели Българо-монголско дружество за приятелство, заяви пред БГНЕС Младен Станев, председател на Българо-монголското общество за приятелство. С общи усилия стигнахме до днешния ден - много хора помагаха, средствата събрахме от дарения, други участваха с труд, уточни той.

Скулпторът на творбата е Спас Киричев, който е направил няколко паметника на Кирил и Методий в България. Имало е спорове как да изглежда композицията в Улан Батор - дали да е на братята първоапостоли, дали с други образи, но накрая са се спрели на буквите, защото са най-обединяващия символ. В крайна сметка се оказва, че отново вдъхновител е бил днешния кмет на Стрелча Иван Евстатиев, който преди няколко години е оглавявал временно посолството ни и е изпълнявал длъжността консул.

"Паметникът бе издигнат в този квартал на Улан Батор, в двора на 118 общообразователно училище, тъй като е олицетворение на новото и на просперитета на Монголия. И се вижда от магистралата, която води към летището - така всички гости и жители на столицата ще могат да го виждат", сподели с нас и Вълчо Йовев, зам.-председател на дружеството. Паметникът е направен усилията на много хора и с много любов, добави той. Монголският народ вече от четири поколения пише и чете на кирилица, създадена от легендарните братя Кирил и Методий и много се радваме, че открихме този паметник на буквите у нас, заяви Бас-Оргил, представител на района в Улан Батор, дал в най-кратки срокове разрешение за паметника. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 25
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК