Плевнелиев: Платил съм си къщата в Гърция с реални пари! Другото е измислица! (документи)
Президентът не отговори на въпрос на ПИК - дали в страната има мафия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През последните няколко месеца сме свидетели на безпрецедентна кампания срещу президентската институция от определена медия и свързани с нея политици. Това каза на брифинг президентът Росен Плевнелиев. Той визира скандала с къщата му на Халкидики, за която ТВ7 твърдеше, че е купена със 700 000 евро в брой.
"Какво ли не се изписа и изговори срещу мен, от определена медийна група, и политици, в какви ли не схеми и скандали бях замесен. Ще взема за пример скандала с къщата ми в Гърция. Наглостта и задкулисието на самозвани популисти е безгранично. Тиражираше се, че съм разхождал куфарче с пари из границата. Това не е вярно. Платил съм имота по банков път, къщата е декларирана пред данъчните власти. Парите са преведени на два транша. Къщата е закупена на 8 октомври 2007 г., като съм заплатил с чекове на продавачите, издадени от Националната банка на Гърция. Цената, която е посочена, е три пъти по-висока от данъчната оценка, защото като предприемач и политик уважавам законите", обясни държавният глава.
"Кой счита, че сметките в Дойче банк, Националната гръцка банка са офшорни? Измисля се скандал след скандал, за да се дезориентират хората и накрая в общественото мнение да остане само президент – скандал. Ако президентът мълчи, това се използва за манипулациите – щом мълчи, значи е вярно. Ако не се отговаря ежедневно на лъжите и манипулациите по мой адрес, тогава колкото повече повторя, че нямам офшорни сметки, че няма да правя партии, коалиции, кръгове, че всичко, което притежавам, може да бъде проверено в данъчни декларации, колко пъти да повтарям?", заяви Плевнелиев.
"Няма да позволя да ме учат на морал хора, в чиито данъчни декларации са вписани малки апартаменти, а живеят в къщи за милиони. Всичко, което притежавам, е с ясен произход, проверявано е от данъчните служби на няколко държави. Идвам от реалния бизнес. Не съм дошъл в политката, за да си оправям живота. Потърпевши от цялата кампания срещу мен са хората. Не приемам цената на политическия успех да бъде за сметка на обществото. Българският народ знае кой печели, когато водата е мътна. Тези хора не искат силна държава и институции, които да работят в името на силните на деня. В държава, в която е толкова лесно с компромати да сринат всеки, няма да дойдат инвеститори. Да се запитаме чии интереси накърних, когато се възпротивих срещу назначението за председател на ДАНС – на народа или на някого другиго? На всеки, който си мисли, че чрез компромати ще избегне дебатите за реалните проблеми, ще му кажа, че това е измамно. Рано или късно ще дължиш отговори.
Оттук нататък няма да отговарям на всяка лъжа по мой адрес. Няма да легитирам популисти, продукт на политическо инженерство", посочи още държавният глава. Президентът заяви, че в следващите дни ще сезира Конституционния съд "с искане да се произнесе по решението на Народното събрание, свързано със злополучния избор за шеф на ДАНС". Нищо няма да ме спре да действам по съвест. Политиците трябва да запретнат ръкави, за да могат институциите да работят за хората, а не за лични изгоди. Вярвам в институциите и в това, че те ще защитят интересите не на един или друг кръг, а на обществото", заяви Плевнелиев.
"Ще има Консултативен съвет по национална сигурност. Кога и как – ще стане ясно скоро. Изпълнителната власт трябва да си изпълнява задълженията, а не да си изпуска нервите. Справянето с бежанската вълна е изцяло в правомощията на изпълнителната власт. Има план, Съветът за сигурност към Министерски съвет трябва да се събира по-често. Изпълнителната власт има всички правомощия и задължения, за да се справи с този проблем. Не зависи от президента бежанците да получат легло, ток, вода и да им осигурим най-елементарните човешки условия. Изпълнителната власт трябва да се организира добре и да си свърши работата. Предприел съм много мерки, по време на моето посещение в ООН съм информирал за проблемите на България. Имах две срещи с комисар Кристалина Георгиева. Работя и давам каквото мога", каза още държавният глава.
Междувременно пресцентърът на президента разпространи документи по сделката, чрез която е закупил имот в Гърция. Чрез тях той опита да опровергае твърденията, че част от сумата е платена "на ръка".
"Платил съм имота изцяло по банков път чрез сметките си в Националната банка на Гърция, Дойчебанк и Райфайзенбанк. Доказателствата вече са качени на интернет страницата на президентството", заяви Плевнелиев на днешната си извънредна пресконференция.
Той настоя, че се е подписал под реална цена, която е три пъти по-висока от данъчната оценка, защото уважава законите. "Ако някой счита, че сметките в Дойчебанк, Райфайзенбанк и Гръцката национална банка, са офшорни сметки...", използва риторика Плевнелиев и добави: "Всичко, което притежавам, може да бъде намерено в данъчните ми декларации. Няма да позволя да ме учат на морал хора, чиито декларации са писани в малки апартаменти, а живеят в къща за милиони. Аз живея в къща на мое име. А не на фирма или някой друг."
Той бе репликиран от репортерката на TV7, която показа нотариалния акт на Плевнелиев за къщата му в Гърция. Тя го попита защо, след като всичко около сделката е толкова прозрачно, е забавил отговора на въпросите й. "Когато става въпрос за банки като Дойчебанк и Райфайзенбанк, отнема време. Това се случва в нормалните държави, в които всичко се случва по банков път. Надявам се, че днес вие ще се запознаете с фактите. Покажете ги, извинете се на държавния глава и кажете: "Извинете, ние излъгахме българския народ!", отвърна Плевнелиев.
Президентът Росен Плевнелиев не посмя да отговори на един конкретен въпрос на ПИК – дали в България има мафия и дали някой води война с нея.
Ето какво попита ПИК и как отговори държавният глава:
- Г-н президент, според Вас има ли мафия в България и някой води ли война с нея? Вие казахте, че не водите войни с никого, но не е ли необходимо да се води война с мафията?
- Държавният глава има принципна позиция по въпроса. Вие виждате, че откровено и честно поставям пред нацията проблемите и търсим заедно решения. Спомнете си протестите от февруари месец. Спомнете си протестите от юни месец. Не аз, а десетки хиляди протестиращи излизаха с плакатите олигархия, мафия, корупция. Държавният глава е длъжен да чуе собствения си народ. Това се отнася и за много други политици.
Проблемът с олигархията стои на дневен ред. Проблемът с корупцията стои на дневен ред. Вярвам, че всеки един от нас може да допринесе. Спомнете си, че като държавен глава съм един от малкото, който е дал и конкретните решения. Посочил е конкретно трите източника за забогатяване на олигархията в България, а именно – държавните пари и начина, по който те се управляват, обществените поръчки и начина, по който те се правят, и приватизацията. Предложил съм решение за всеки един от тези големи проблеми. Нещо повече – служебното правителство си навлече гнева на много хора в България, когато не само предложи, но и вкара в действие правила за държавните пари и тяхната диверсификация, разпределянето им в различни банки, не само в една...
- Има ли мафия в България?
- ... от тази гледна точка отговарям на вашия въпрос конкретно и ясно – чувам народа си, виждам проблемите, които той поставя на дневен ред, търся решения и съм достатъчно честен, за да нося и отговорността за тях. Благодаря ви! Хубав ден ви желая и довиждане!