ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Общият брой на пчеларите у нас е 12 000 души. Въпреки това обаче в Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните дейности (ЕПОРД) са регистрирани едва 5000.
Така до близо 7000 представители на бранша не достига информация за предстоящите пръскания в близост до техните кошери. Това съобщи служебният министър на земеделието проф. Христо Бозуков по време на пресконференция.
По думите на председателя на Съюза на българските пчелари инж. Михаил Михайлов причините за нежеланието на пчеларите да се регистрират са постоянните бъгове в системата.
Оказва се, че пчелините трябва да се регистрират на място - трябва да се намерят на картата на населеното място и да се позиционира къде точно се намират с оглед на насажденията, които предстои да бъдат пръскани. Освен това често в съобщенията, публикувани в платформата, са липсвали активното вещество и марката на препарата
с който ще бъде пръскано.
Немалко пчелари отказват да се регистрират и защото не виждат смисъл в платформата, тъй като земеделските производители така или иначе третират нивите си и в светлата част на деня, пише "Монитор".
Според наредбата за мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности собствениците или арендаторите на земеделски земи нямат право да пръскат своята продукция в интервала от 10,00 часа сутринта до залез слънце.


