ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българи от Западните покрайнини почетоха паметта на петима български офицери, загинали по време на Междусъюзническата война през 1913 г., съобщиха от КИЦ Босилеград.
Представители на КИЦ Босилеград, Демократичния съюз на българите, Сдружение "ГЛАС“ и Сдружение за българо-сръбско приятелство "Светлина“ от Зайчар, почетоха паметта и положиха цветя на надгробните плочи в Босилеградското гробище на петимата български офицери полковник Иларион Танев, поручик Стефан Стефанов, поручик Стефан Котев, поручик Христо Владев и поручик Асен Костадинов.
Те са пленени и разстреляни в Босилеград на 28 юни 1913 г. в нарушение на международните военни конвенции по заповед на сръбският капитан Арсениевич. Престъплението е подробно описано в Доклада на Карнегиевата комисия.
Офицерите са разстреляни в местността "Воденици“. На 2 юли специално назначена комисия от Кюстендил ексхумира труповете им, прави оглед и протокол и дава заповед офицерите да бъдат препогребани в Босилеградското гробище, предава БНТ.
Техните надгробни паметници са просъществували в Босилеградското гробище до края на седемдесетте години на миналия век, когато са унищожени. Сегашните паметни плочи на офицерите са възстановени по идея на КИЦ Босилеград, Демократичния съюз на българите и с усилията на родолюбивия българин от Босилеград Димитър Димитров.
През лятото на 1913 г. Босилеградско е арена на ожесточени бойни действия между българската и нахлулата на територията на Царство България сръбска армия. Освен петимата български офицери в сраженията са загинали около хиляда български и сръбски войници погребани на различни места и за които все още няма никакъв паметен знак.