BG EN

Полезно! Вижте кaкво трябва да знаем за безжичното зареждане

Джаджи

Полезно! Вижте кaкво трябва да знаем за безжичното зареждане

9840
на 18.05.2015
Полезно! Вижте кaкво трябва да знаем за безжичното зареждане
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

 

препоръчано

Дали животът на батериите на мобилните ни джаджи ще се подобри някога е едно от най-големите опасения за всички собственици на смартфони. Има надежда разбира се, и тя е в безжичното зареждане.

Новият смартфон Samsung Galaxy S6 е проектиран да работи с всички стандарти за безжично зареждане, но не така стоят нещата с останалите модели на другите производители, пише digital.bg.

Знаем ли обаче достатъчно за тази технология? Дори и да сте се интересували по темата информацията на PC World ще ви бъде от полза. Ето какво според медията трябва да знаем за безжичното зареждане.

 Какво представлява безжичното зареждане?

Най-често срещаната форма на безжично зареждане често се нарича индуктивно зареждане. Тя използва електромагнитно поле, за да предава енергия между два обекта – зарядната станция, свързана чрез кабел към нормалния електрически контакт и устройството, поддържащо технология за безжично зареждане.

Когато устройството и станцията влязат в контакт, батерията започва да се зарежда. Зареждането приключва, когато контакта между тях се наруши. В бъдеще, зареждането ще може да се случва дори когато станцията и устройството са на разстояние едно от друго.

Предимствата са очевидни – няма кабели, няма нужда да носите постоянно със себе си зарядни устройства. В дългосрочен план целта е на летищата, в хотелите, кафенета и повече фирми да инсталират станции за безжично зареждане. Така вместо да се налага да носите зарядно ще можете просто да настроите телефона си да зарежда батерията и да го оставите до вас.

Преди това да се случи, обаче, трябва да се реши въпросът със стандартите, за да се гарантира, че всички зарядни станции и устройства ще могат да работят заедно.

 Кои се стандартите за безжично зареждане?

Както при всички нови технологии, така и при безжичното зареждане има няколко конкуриращи се и несъвместими стандарти. Макар да не е чак толкова вълнуващо както битката на 80-те години на миналия век между VHS и Betamax или между Bluray срещу HD DVD преди десетилетие, резултатът вероятно ще бъде същият: един от стандартите ще спечели и ще се наложи над останалите.

 Qi

Qi е стандарт, разработен от Wireless Power Consortium, който е основан през 2008 година и има над 200 членове, включително Microsoft, Google, HTC, Sony и Samsung. Qi е индуктивна система за таксуване. Електрическата енергия преминава, когато намотка като тази в батериите се постави успоредно на енергийна намотка в зареждащата подложка. Времето за зареждане и почти същото като през стандартна кабелна зареждаща система, като Qi подложката може да зарежда съвместими устройства, които искат до 5 вата мощност, каквито са смартфоните, например.

Този стандарт се поддържа от Nexus смартфоните на Google, водещите устройства на LG, включително новия G4 и моделите от висок клас Samsung телефони включително Galaxy S6. Windows телефоните от Microsoft / Nokia също често поддържат Qi.

 PMA и Rezence

PMA идва от Power Matters Alliance, основан от Proctor & Gamble и Powermat Technologies през 2012 година. Алиансът има над 60 членове, включително Samsung, Sony, Motorola и Microsoft. Стандартът PMA (понякога наричан също Powermat) също се основава на индуктивното зареждане, но в началото на 2015 година. Алиансът обяви плановете си да се слее с A4WP, Alliance for Wireless Power. Стандартът A4WP е Rezence, той използва резонансното индуктивно зареждане – вместо индуциране на напрежение, приемникът улавя директно магнитните полета на предавателя и ги превръща в електрическа енергия. За разлика от индуктивното зареждане, което може да зарежда едно устройство и то на разстояние не повече от 1 см, резонансното такова (и по-специално Rezence стандартът), може да захравна до 8 устройства на разстояние около 5 см, като енергията намалява с разстоянието.

Едно от нещата, които прави PMA привлекателен за бизнеса е, че за разлика Qi, той не е анонимен. PMA присвоява уникален идентификатор за всяко устройство, което дава важна информация на предприятията за това къде и как можете да започнете да ползвате услугата. Потенциално, PMA стандартът дори може да се използва за маркетингови цели, въпреки че това не се случи в момента. Основният недостатък е, че дори и много от големите технологични марки да са членове на Power Matters Alliance, стандарта PMA в момента има много малко вградена поддръжка в мобилните устройства.

 WattUp

Интригуващ също така е фактът, че РМА работи също и с една компания, наречена Energous, чиято WattUp технология използва радиочестоти за предаване на мощност към всяко устройство, което изисква по-малко от 10W (като смартфони, смартчасовници) в радиус от 15 фута. Energous се надява да има налични продукти, базирани на технологията си до края на 2015 година или в началото на 2016.

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ГЕРБ отговори на ППДБ - лидерската среща се отлага... засега. Борисов: След седмица можем да имаме редовно правителство, ако се подпишем аз да бъда премиер, ген. Атанасов - председател на НС (ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ГЕРБ отговори на ППДБ - лидерската среща се отлага... засега. Борисов: След седмица можем да имаме редовно правителство, ако се подпишем аз да бъда премиер, ген. Атанасов - председател на НС (ВИДЕО)
ново
Днес: 2
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК